گفت و گو با دکتر احمد محبوب

گفت و گو با حمیدرضا شعیری
29 خرداد 1398
درباره نیکلا ماتیو و جایزه گنکور ۲۰۱۸
29 خرداد 1398

دکتر احمد ابومحبوب هم در عرصۀ آموزش و هم در حوزۀ تألیف کتاب، مقاله و سخنرانی پیوسته مشغول فعالیت بوده و هستند و در این زمینه کارهای بسیار متعدد و متنوعی دارند؛ چه در حیطۀ ادبیات کهن و چه در ادبیات نوین ایران. از جمله آثار تأثیرگذار و مهم ایشان می­توان به “کالبدشناسی نثر”، “عروض و قافیه و نقد ادبی”، “تصحیح دیوان رباعیات اوحدالدین کرمانی”، “گهواره سبز افرا”، “تصحیح کک کوهزاد” و کتاب “در های و هوی باد” اشاره کرد. در ادامه، گپ و گفتی با ایشان داریم.

شما در چه سالی و در کجا به دنیا آمدید و از اصالت خانوادگی­تان بفرمایید.

من در سال ۱۳۳۵ در تهران متولد شدم. پدر و مادرم اهل بندر انزلی بودند. پدرم از کودکی به تهران آمد و کار می­کرد. خیاط ساده­ای بود، بعد به انزلی برگشت و با مادرم ازدواج کرد و به اتفاق به تهران آمدند و از آن موقع در تهران هستند.

با توجه به اصالت شما، آیا در دوران کودکی و نوجوانی به بندرانزلی رفتید؟

بله، من همیشه تابستان­ها بعد از تمام شدن درس و امتحان آنجا بودم. من در تهران به دنیا آمدم، بعد برادرم که به دنیا آمد، چون نگهداری ما برای مادرم سخت بود مرا پیش مادربزرگم در بندرانزلی می­فرستادند. بعد هم که در تهران به مدرسه رفتم، از کودکی تا جوانی به آنجا می­رفتم. تعطیلات پیش مادربزرگ و تمام فامیل می­رفتم و آخر تابستان به تهران برمی­گشتم.

به نظر شما تأثیر فضایی که در آن زندگی می­کنند و تجربۀ زیستن در شهرهای مختلف بر زندگی هنری و ادبی افراد چگونه می­تواند باشد؟

بدون تردید یکی از عوامل پدیدآمدن گرایش­های ادبی و هنری، به خصوص در حوزۀ سبک بیان و عواطف و احساسات، محیط طبیعی است. من گاهی در درس­هایم از لحاظ سبک و سبک­شناسی مثال می­زنم، فرض کنید کلامی که نیما دربارۀ آب دارد، با کلام یدالله رؤیایی و یا منوچهر آتشی کاملاً فرق دارد. وقتی نیما می­گوید: “خشک آمد کشتگاه من” این شعر کاملاً  مرطوب است، گرچه در کل شعر دربارۀ خشکی حرف زده، اما مرطوب است. آدم این را حس می­کند. مقصودم این است که محیط طبیعی خیلی در بیان، سبک و حتی گرایش هنری نقش دارد. سرشت خودم همین است، ذاتاً به سمت آب است؛ به خاطر همین جایی منزل گرفتم که درخت هست. به خاطر طبیعت آن است که اینجا هستم؛ یعنی زندگی هست. بنابراین من چون با سبزه و درخت و این چیزها بزرگ شدم، خشکی برای من خفقان­آور است و طبیعتاً در کلام و شعر من هم تأثیر دارد و این یک بحث روانشناختی است.

با توجه به این که شما به شهرهای دیگر شمال سفر کردید، ویژگی­های مهم و متمایز بندرانزلی و تأثیر آن به ویژه در کسانی که به فعالیت­های فرهنگی گرایش پیدا می­کنند، چیست؟

همۀ این شهرها – چه در مازندران و چه گیلان – ویژگی­هایی دارند که مانند همدیگر است و باعث می­شود که وقتی در شمال هستی، این احساس به آدم دست می­دهد. البته تفاوت­هایی هم دارد که شخصی و روانشناختی است. به نظر من، مهم­ترین تفاوتش این است که من چون آنجا را وطنم حساب می­کنم، برای من خیلی اهمیت داشته است. آن موقع دایی من شکارچی بود و ساعت چهار صبح برای شکار با قایق به نیزارها و وسط مرداب می­رفتیم. من خودم ماهیگیری می­کردم. همیشه صبح بعد از صبحانه می­رفتم لب آب (خانه­مان نزدیک رودخانه بود، قبل از پل قاضیان) قلاب می­انداختم و ماهی می­گرفتم و می­آوردم، ظهر سرخ می­کردیم و می­خوردیم. این خاطره­ها در روان انسان تأثیر دارد.

طبیعتاً گرایش من به محیط بندرانزلی و آن بندر بزرگ و مرداب و دریا و رودخانه­هایش است. این تفاوتی که من می­بینم از لحاظ روانشناختی است، وگرنه تمام شهرهای شمالی یکی است؛ با این تفاوت که بندرانزلی به خاطر سابقۀ فرهنگی و تاریخی­اش، شهری چندملیتی است؛ از جاهای مختلف در آن هستند: از آذربایجان گرفته تا زنجان، تهران و شهرهای دیگر. از قدیم در آن جمع هستند. چون از اواخر قاجاریه، ارتباط ایران و اروپا از طریق دریایی، از آنجا بوده. در داستان “فارسی شکر است” آقای جمال­زاده آمده است که “در بندر انزلی آنها را که از اروپا می­آمدند، گرفتند و در زندان انداختند”. آغاز روشنفکری دورۀ قاجاریه به این شهر باز می­گردد؛ یعنی تفاوت آن با شهرهای دیگر تفاوت فرهنگی است.

شما در نظام­آباد تهران زندگی می­کردید و همانجا دبستان و دبیرستان را طی کردید. آیا معلمانی بودند که بر آیندۀ زندگی ادبی و هنری شما تأثیر بگذارند؟

در نظام­قدیم، شش سال دبستان بود و شش سال دبیرستان که الان هم به همان وضع برگشته است. سال اول دبستان یک معلم بود که ما خیلی دوستش داشتیم. در این که من به درس علاقه پیدا کنم خیلی تأثیرگذار بود، ولی معلمان خیلی خوب دیگری هم داشتم که فراموششان نمی­کنم. در دبیرستان تقوی نظام­آباد درس خواندم و بعد آمدیم نارمک. آنجا معلمی داشتم با نام آقای بدیعی که برای اولین بار، من شعر نو را با ایشان شناختم و اسمشان هیچ وقت از یادم نمی­رود. معلم ادبیات ما بود و از ایشان خوشمان می­آمد. دائم موضوع انشا می­داد، نه از این موضوع­های بی­ارزش. چیزهای خوبی می­گفت. اولین بار او بود که شعرهایی از نیما را برای ما خواند و ما حفظ می­کردیم. بعد علاقه­مند شدیم که بدانیم نیما کیست؟ و بعد دنبالش رفتیم. از دورۀ دبیرستان با شعر نو و معاصر آشنا شدم و خودم شعر خیلی دوست داشتم. آثار شاعرهای مختلف را در آن دوره می­خریدم. مجله­ای به نام “پیک دانش­آموز” به مدرسه می­آمد و هر بار با یکی از شاعرهای خوب، مثل اخوان و بهبهانی مصاحبه می­کرد. من اینها را می­خواندم و می­رفتم کتابشان را می­خریدم. با خواندن کتاب­شان، دیگر گرفتار شعر و ادبیات شدم و نتوانستم از آن بیرون بیایم.

گویا قبل از سال دوم دبیرستان به شعر کلاسک گرایش داشتید و شعر می­سرودید. به کدام شاعر کلاسیک بیشتر علاقه داشتید؟

آن زمان داخل پودر رخت­شویی تاید، کارتی بود که بالای آن تصویر یک صحنه شاهنامه و پایین آن چند بیت از آن بود. این کارت­ها به عنوان جایزه داخل این پودرها بود. مادرم که تاید می­گرفت، من فوراً آنها را خالی می­کردم و آن کارت­ها را بیرون می­آوردم. از همان زمان دبستان به شعر علاقه پیدا کردم. رستم، سهراب، اسفندیار، بیژن و منیژه. از این شعرها خوشم می­آمد و دوست داشتم آنها را حفظ کنم. از همان موقع با فردوسی کمی آشنا شدم. از همان دوران کودکی عشق و علاقه به آنها پیدا کردم. آن موقع “کیهان بچه­ها” هم بود که می­خواندم.

در دبیرستان در چه رشته­ای تحصیل کردید؟

سه رشته بود؛ ریاضی، طبیعی و ادبی. رشتۀ من طبیعی بود، اما به ادبیات علاقه داشتم. خودم کتاب­های رشتۀ ادبی را می­خواندم. می­توانستم رشتۀ ادبی بخوانم، اما رفتم رشتۀ طبیعی؛ به دلیل این که در رشتۀ طبیعی زیست­شناسی بود که با طبیعت ارتباط داشت، جانورشناسی و فیزیولوژی بود و من هم اینها را خیلی دوست داشتم. به این دلیل وارد رشتۀ طبیعی شدم.

چه سالی و در چه دبیرستانی دیپلم گرفتید؟

من از مدرسۀ شبانه دیپلم گرفتم، چون صبح­ها می­رفتم کار می­کردم که خرج خودم را در بیاورم. از هفت­ونیم صبح تا چهار بعد از ظهر کار می­کردم و ساعت پنج می­رفتم دبیرستان خامنه­­ای.

روزها کجا کار می­کردید؟

در کارخانۀ اسکاچ کار می­کردم؛ در قسمت بسته­بندی مشغول کار بودم.

بعد از گرفتن دیپلم چه کردید؟

.وارد دانشسرای راهنمایی تهران شدم که الان در خیابان فرهنگ است. آنجا فوق­دیپلم علوم انسانی و ادبیات خواندم.

یعنی دانشسرا اصولاً برای معلمان تأسیس شده بود؟

بله، برای تربیت معلم. از همان جا بعد از دو سال تحصیل و گرفتن فوق دیپلم، در آموزش و پرورش استخدام شدم. از سال ۵۶ با فوق دیپلم شروع به کار کردم، بعد لیسانس و فوق­لیسانس و دکتری گرفتم و در دورۀ ابتدایی، راهنمایی و دبیرستان درس دادم و سی سال در آموزش و پرورش خدمت کردم.

شما در سال ۱۳۶۴ از دانشگاه تهران لیسانس گرفتید. از استادانتان بگویید و این که تحت تأثیر کدام یک از استادان بودید؟

بعد از انقلاب دانشگاه­ها که باز شد، هنوز خیلی از استادان قدیمی بودند. به همین دلیل برای من خیلی مایۀ مباهات بود در حضور استادانی مثل دکتر زرین­کوب، دکتر مصفّا، دکتر شفیعی کدکنی و استادان دیگر شاگردی کنم. مرحوم زرین­کوب و دکتر شفیعی کدکنی در شکل­دادن ذهن ادبی من تأثیر داشتند.

دکتر زرین­کوب و شفیعی کدکنی چه تدریس می­کردند؟

برای درس دکتر زرین­کوب ما به خانۀ ایشان می­رفتیم. ساعت دو می­رفتیم بهجت­آباد و ایشان را می­آوردیم به کتابخانه­شان در خیابان میرزای شیرازی در ساختمان دیگری که متعلق به ایشان بود. آن زمان من ماشین ژیان داشتم و با آن ایشان را جابه­جا می­کردم. ساعت پنج هم ایشان را برمی­گرداندم بهجت­آباد؛ یعنی کلاس­های دانشگاهی ایشان در منزل برگزار می­شد. درس­هایی که با ایشان گذراندم، حافظ، نقد ادبی و درس­هایی در این حوزه بود. در دورۀ کارشناسی، دکتر کدکنی روش تحقیق و مثنوی درس می­داد. حافظ یک را با دکتر شفیعی و حافظ دو را با دکتر زرین­کوب گذراندم. زود تمام­کردن ترم برای من مهم نبود، برای من استاد مهم بود. سعی می­کردم ببینم چه درس­هایی را دکتر زرین­کوب دارد، چه درس­هایی را دکتر مصفّا و چه درس­هایی را دکتر شفیعی. دکتر رواقی هم تشریف داشتند.

دکتر رواقی و دکتر مصفّا چه درس می­دادند؟

دکتر مصفّا، غزلیات و بوستان سعدی و البته غزلیات مولانا و دکتر رواقی، شاهنامه، رودکی و منوچهری و شاعران سبک خراسانی را درس می­داد.

گفتید که حافظ را با دو استاد یعنی دکتر زرین­کوب و دکتر کدکنی گذراندید. شیوۀ تفکر و تدریس آنان چگونه بود؟

مرحوم زرین­کوب گرایش­های تاریخی و فلسفی خوبی داشت؛ یعنی اگر بگویم سقراط معاصر بود، اغراق نکرده­ام. گویی جلوی شما یک کوه دانش نشسته است. هر چه می­گفتی ایشان می­دانست، منتها خیلی فروتن بود، آن­قدر که احساس می­کردی دارد گوش می­کند. دکتر زرین­کوب بیشتر به سمت تحلیل و نقد محتوا گرایش داشت. دکتر شفیعی هم همین حالت را داشت.

یعنی دانشجویان گفته­هایشان را تدوین می­کردند؟ خود شما جزوشان بودید؟

نقد ادبی و حافظ را در واقع ما تدوین کردیم. کلاً کار دانشجوها بود. درس نقد ادبی را من و یک خانم که همکلاس بودیم تدوین کردیم. به هر حال این درس ما بود. برعکس، بعضی از استادان بیشتر گرایش به لغت داشتند؛ لغت و معنی و دستور زبان و تشبیه و استعاره و … در دکتر زرین­کوب و دکتر شفیعی این گرایش نبود؛ گرایششان به شکافتن محتوا بود. این را هم بگویم ما در یک ترم درس حافظ با دکتر زرین­کوب فقط یک غزل خواندیم. “الا یا ایهاالساقی…” . همین یک غزل را خواندیم، ولی این یک غزل تمام حافظ بود.

و خود شما هم سال­ها بعد مقالۀ مفصلی دربارۀ همین غزل نوشتید، درسته؟

بله. عجیب بود. با این یک غزل، ما کلی فهم از حافظ پیدا کردیم. الان مثلاً فلان قدر از غزل حافظ می­خوانند، اما ذره­ای از حافظ نمی­توانند بفهمند، ولی وقتی ایشان کلامی می­گفت، با هر کلمه و واژه، دنیایی از تفسیر و تعبیر و شکافتن مطلب و معنا و مفهوم نمایان می­شد. وقتی که بیتی را می­گفت، بیت­های مشابه دیگری که این مفهوم و معنا و ابعادش را می­رساند، کاملاً مشخص می­کرد. می­گفت یک غزل درست خواندن از حافظ بهتر است از پنجاه غزل خواندنی که آخرش از حافظ هیچ نفهمید.

خوب، این روش دکتر زرین­کوب بود، اما دکتر شفیعی کدکنی علیرغم اینکه گفتید در گرایش به محتوای متون ادبی با دکتر زرین­کوب همگام بود، قطعاً در زمینه­هایی با ایشان تفاوت داشت. چه تفاوت­هایی در شیوۀ آموزش آنها بود؟

البته مرا نرسد که چنین گویم، ولی از نظر من دکتر شفیعی هم شاگرد دکتر زرین­کوب بودند و هم خیلی به ایشان احترام می­گذاشتند. یادم هست در دورۀ لیسانس گفته بودند که با دکتر زرین­کوب صحبت شده و قرار است که بیایند دانشگاه درس بدهند. دکتر شفیعی گفت: اگر دکتر زرین­کوب بیاید اینجا، من می­آیم پیش شما می­نشینم و درسش را مثل یک شاگرد گوش می­کنم؛ یعنی این قدر احترام دکتر زرین­کوب را نگه می­داشت. دکتر شفیعی همیشه شور و حالی داشت.

تا دوران کارشناسی یعنی تا سال ۱۳۶۴ گرایش شما به شعر بود تا داستان یا حتی نثر. بفرمایید چرا تصحیح دیوان اوحدالدین کرمانی؟!

تصحیح دیوان اوحدالدین کرمانی به پیشنهاد دکتر شفیعی بود. من هم چون دکتر را خیلی دوست داشتم، تا آنجا که توانستم، سعی کردم که کار را درست انجام بدهم. با آموزه­هایی که از ایشان گرفتم، در واقع به نوعی تکلیف کلاسی من بود. پیش از این که لیسانسم را بگیرم تمام شد و آن را چاپ کردم.

نسخه­ای که در اختیار شما گذاشتند، از کدام کتابخانه و مرکز بود؟

چند نسخه بود؛ نسخۀ ترکیه بود، نسخۀ قاهره بود و یکی دو نسخه هم در ایران در کتابخانه ملی که البته کامل نبود. کامل­ترین نسخه، نسخۀ ترکیه بود. یک نسخه هم در چک اسلواکی بود که به دستم نرسید. بنابراین نسخه­هایی از بنگلادش و هند و ایران و ترکیه و قاهره مبنای کار من بود.

نظرتان دربارۀ رباعیات اوحدالدین کرمانی چیست؟ به ویژه که برخی رباعیات سرگردان داریم که منتسب به ایشان است. روش شما در بررسی و مقابله چگونه بود؟

چند معیار داشتم: یکی دیوان رباعیات اوحدالدین کرمانی نسخه ترکیه بود که کامل و خیلی نزدیک به زمان اوحدالدین کرمانی. یکی معیار نزدیکی تاریخی است و معیار دیگر سبک­شناسی. من در انتهای دیوان اوحدالدین کرمانی دربارۀ این رباعیات که هم به اوحدالدین کرمانی نسبت داده شده، هم به بابا افضل و هم به دیگران، بحث کردم و بر اساس این سه معیار و اعتبار نسخه، نشان دادم که مثلاً این رباعی از اوحدالدین کرمانی نیست. مثلاً یک رباعی به اسم حافظ در دیوان­های مختلف حافظ هست، اما این کاملاً نشان می­دهد که پیش از تولد حافظ این رباعی در دیوان­های دیگر وجود داشته و اصلاً نمی­تواند مال حافظ باشد. این رباعی­های سرگردان که گفتید در هر دیوانی نفوذ کرده، بله، هر جایی نفوذ کرده و تحقیق در مورد آن خیلی دشوار است، به خصوص در شعر شاعران رباعی­سرا مثل عطار، اوحدالدین کرمانی، خیام و بابا افضل.

چاره­ای نداریم جز این که مبنای تاریخی را حتماً اول قرار بدهیم و ببینیم این رباعی در چه زمانی سروده شده و در چه نسخه­ای هست. به هر حال اینها بحث­هایی بود که من درباره آن رباعیات چند منظوره یا به اصطلاح رباعیات چند صاحبه در آخر آن کتاب به نام “نقد انتساب” آوردم. کسی که رباعیات اوحدالدین کرمانی را گردآوری کرده، مستقیماً شاگرد وی بوده است؛ یعنی خیلی نزدیک بوده است، به ویژه از لحاظ سبکی. سبک اوحدالدین کرمانی پرتکلف و پرآرایه نیست، سبکی است که بیشتر به محتوا توجه دارد و چون بیشتر می­خواهد حرف بزند، از لحاظ آرایه ضعیف می­شود.

می­شود گفت که در نقطۀ مقابل مولوی است!

تا حدی.

اوحدالدین کرمانی با شمس تبریزی و شمس­الدین سجاسی همدرس بوده و گویا به گونه­ای بحث و جدل داشت با مولوی، درسته؟

بله.

آیا به این معتقد هستید که فرقۀ مولویه با فرقۀ اوحدیه در تضاد بوده است؟

تضاد نمی­شود گفت؛ تفاوت دارد؛ چون در فرقۀ مولویه به سماع خیلی اهمیت می­دهند و در اوحدیه هم همینطور. در صورتی که در فرقه­های دیگر اصلاً سماع را تحریم می­کنند. شباهت­هایی بین این دو هست در نظریات زیبایی­شناسی و عشق. اوحدالدین کرمانی و مولوی خیلی جاها به زیبایی و زیبایی­شناسی و جمال و عشق بسیار توجه داشتند. در عرفان و مباحث عرفانی ما آنچه عشق به وجود می­آورد، زیبایی است. اگر زیبایی نباشد، عشق به وجود نمی­آید. عشق مثل یک آتش است که با نبودن زیبایی خاموش می­شود. پس برای این که عشق از بین نرود، زیبایی باید جلوه­های جدید داشته باشد. “هر لحظه به شکلی بت عیار برآمد، دل برد و نهان شد / هر دم به لباسی دگر آن یار بر آمد گه پیر و جوان شد”. همانطور که عین­القضات همدانی می­گوید: عشق مثل آتشی است که به هیزم نیاز دارد و هیزمش زیبایی است، مولانا هم در یک غزلش می­گوید: “غازی به دست پور خود شمشیر چوبین می­دهد / تا او در آن اُستا شود شمشیر گیرد در عزا / عشق که بر انسان بود شمشیر چو بین آن بود / آن عشق با رحمان شود چون آخر آید ابتلا”.

پس این عشق از طریق عشق انسانی به وجود می­آید. اگر عشق انسانی است، سکویی برای رسیدن به آن عشق الهی است. کسی که این را تمرین نکرده باشد به آن هم نمی­رسد. استدلال روزبهان بقلی شیرازی هم در کتاب “عبهرالعاشقین” همین است. نثر بسیار زیبایی دارد. می­گوید: جهش این طوری امکان ندارد، این باید پله­پله برود بالا و اینها پله­ای است از آن. در همۀ اینها نظریه­ای نهفته است که آنچه عشق پدید می­آورد، زیبایی است. زیبایی یک جلوه است و این جلوه اگر تداوم داشته باشد، عشق است.

احمد غزالی هم در سوانح­العشاق یکی از نظریه­پردازان عشق است. او هم همین نظر را می­دهد؛ می­گوید هر جا مسئله عشق مطرح شده، مسئله زیبایی هم مطرح شده است. اینها در کنار همدیگر است. بنابراین میان او و اوحدالدین کرمانی هم شباهت­هایی می­بینیم، منتها توجه اوحدالدین کرمانی عیناً به زیبایی­های انسانی است. در حکایتی آمده است که شمس، اوحدالدین را دید و گفت: چه می­کنی؟ گفت ماه را در تشت آب می­بینم. تشت آب یعنی همین دنیای ماده. زمین یعنی همین دنیای مادی و زیبایی مادی، اما شمس تبریزی اصلاً  به زندگی زمینی توجه ندارد و اصلاً برایش مهم نیست. اگر امروزی بخواهیم اینها را با هم مقایسه کنیم، نگرش شمس سنتی است؛ یعنی فقط آسمان را نگاه کن. اگر آسمان را نگاه کنی زمین می­خوری. اوحدالدین کرمانی سرش به زمین است، مثل مجسمۀ دوره رنسانس که بعد از قرون وسطی به عقل در زمین خیلی توجه شد. مجسمه­هایی درست می­کردند که به زمین نگاه می­کند. نگاه اوحدالدین کرمانی زمینی است. همین نگاه می­گوید انسان زیباست. شمس تبریزی این را نمی­گوید؛ می­گوید زیبایی را در آسمان ببین و همین می­شود گرایش­های عرفانی، که برخی به اوحدالدین کرمانی اشکال می­گرفتند که این زیبایی را چرا در طبیعت نمی­بینی؟

او می­گفت: بله، طبیعت هم زیباست، اما طبیعت جاندار نیست. این انسان است که جاندار است. اوحدالدین کرمانی زیبایی را صرفاً در انسان می­بیند، البته زیبایی­های دیگر را نفی نمی­کند، ولی می­گوید این زیبایی (انسان) می­تواند ما را به کمال عشق برساند که با نگرش مولانا و شمس تبریزی تفاوت دارد.

چرا از دانشگاه تهران به دانشگاه علامه طباطبایی رفتید؟

آنجا قبول شدم. دانشگاه علامه طباطبایی هم استادهای خیلی خوبی داشت؛ مثل دکتر شمیسا و دکتر کزازی. گرایش من به نثر که از پیش ایجاد شده بود در آنجا تکمیل شد البته پایان­نامه­ام که دربارۀ نثر است، از دورۀ کارشناسی ارشد است، همان “کالبدشناسی نثر”.

در سال ۱۳۶۹ مدرک دکتری دریافت کردید. راستی، داشتید از استادانتان یاد می­کردید. با دکتر شمیسا و دکتر کزازی چه درس­هایی گذراندید.

با دکتر شمیسا زبان را گذراندیم، چون جنبۀ تخصصی داشت و ایشان هم وارد بود. درس­هایی چون “بیان” هم در ذهنم مانده است. با دکتر کزازی هم “شاهنامه” را گذراندیم.

آقای دکتر، پایدار و سربلند باشید! 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.