دو ماهنامه ادبی چامه، دریچه ای است برای دیدن و لذت بردن از شعر و داستان امروز

آغاز فعالیت نشریه ادبی «چامه»
شهریور ۱۷, ۱۳۹۷
افسانه امیر ارسلان نامدار| آلبرت کوچویی
آبان ۲۶, ۱۳۹۷

صادق رحمانی: دو ماهنامه ادبی چامه، دریچه ای است برای دیدن و لذت بردن از شعر و داستان امروز. چامه برآن است تا با این هنر دیرین که با تار و پود ایرانیان در هم تنیده شده و با سنت فکری مردم ما همخوانی و همخونی دارد، به خلوت رؤیایی علاقه مندان راه یابد.

برای آشنایی هر چه بیشتر افق های فکری و هنری ایران و جهان  شعر و داستان ترجمه را نیز از نظر دور نخواهیم داشت و در هر شماره از بهترین آثار پیشرو شعر و داستان امروز جهان بهره خواهیم برد.

برای شناخت و بازشناخت میراث فرهنگی و ادبی ایران زمین، شعر و داستان فارسی زبانانی که در قلمرو ایران فرهنگی قلم می زنند نیز پیش چشم خواهیم داشت و آثار نویسندگان و شاعران فارسی زبان را با هدف ترویج و گسترش زبان فارسی منتشر خواهیم کرد.

تجربه های ادبی شاعران و نویسندگان، گنجینه ارزشمندی است که ما از طریق گفت و گو با اهل نظر تلاش خواهیم کرد، عصاره اندیشه و مهارت ادبی آنان را به نسل امروز منتقل کنیم.

محتوای چامه بر شعر، داستان و گپ استوار است و قصد اصلی بر لذت بردن از ادبیات. نوشته های چامه، آمیزه ای  خواهد بود از آثار خیال انگیز اهل قلم نسل های پیشین تا نوآمدگان امروز. با این نگاه ما می توانیم با تکیه بر گذشته پر افتخار ادبی خود چشمی به ادبیات مدرن نیز بگشاییم.

بر طبق روش معمول امروزه مجلات، در سال دو ویژه نامه نیز تدارک خواهیم دید تا از زوایای مختلف و متفاوت یک موضوع را دنبال کنیم.

این مجله ادبی تلاش دارد برای نزدیک سازی ذهن و زبان دانشجویان و علاقه مندان به زبان فارسی و عربی در هر شماره آثاری را از عربی به فارسی و  بر عکس پیش چشم آنان قرار دهد تا به نوعی هم با افق فکری این دو جهان آشنا شوند و هم زبان آموزی کنند.

در هر شماره حداقل سه گفت و گوی مفصل برای خوانندگان تدارک می بینیم. گفت و گو با سرآمدان قلمرو شعر و داستان ایران و جهان،  حاصل دسترنج و مهارت ها و تجربه های   این بزرگان را در اختیار خواننده قرار می دهد.

برای آشنایی خوانندگان با فرایند ترجمه یک اثر در هر شماره کارگاه شعر و ترجمه خواهیم داشت تا به طور عملی با چگونگی ترجمه، واژه گزینی و انتخاب بهترین کلمات شاعرانه  برای ترجمه آثار ادبی  همراه شوید.

برای نخستین بار در یک مجله ادبی برخی برنامه های وزین در رادیو را به دلیل علاقه شخصی و استفاده دیگران از میراث ادبی ایرانیان انتشار خواهیم داد.  از پی چنین ایده ای برنامه نام آوران ایران زمین رادیو فرهنگ و ادبیات ایران  به روی کاغذ آمده است.

در پایان این مختصر باید گفت: برای حفظ و ارتقای محتوای چامه نیازمند یاری اهالی قلم هستیم. بنابراین می توانید شعر، داستان و یادداشت های خود را به نشانی مجله چامه ارسال کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *