گفت و گو با دکتر عبدالمجید ارفعی

داستان زمرد و علی شار
10 دی 1397
گفت و گو با دکتر بهرام مقدادی
10 دی 1397

دکتر عبدالمجید ارفعی یکی از استادان مسلم فرهنگ و ایران باستان هستند علاوه بر تخصصی که در زمینۀ برخی از زبان­های باستان و ایران و منطقه بین­النهرین دارند به عبارتی پدر علم کتیبه­خوانی ایلامی در سرزمین­مان محسوب می­شوند و در رشتۀ تخصصی خودشان دارای آثار مختلف چه در زینۀ کتاب و چه در زمینۀ نگارش مقالات گوناگون هستند.

امیدواریم که بتوانیم با جنبه­هایی از زندگی شما و همچنین برخی از ایده­های تخصصی شما بیشتر آشنا شویم.

جناب دکتر تا آنجایی که من اطلاع دارم شما در سال ۱۳۱۸ در بندرعباس متولد شدید، اما همچنان که خودتان توضیح دادید در برخی از مقالات و گفت­وگوها اصلیت شما به منطقه اوز بر می­گردد منطقه اوز لارستان فارس می­توانید در رابطه با ؟؟؟ بیشتر توضیح دهید؟

زیاد پیگیرش نبودیم، اما تا جایی که می­دانم پدربزرگ من از اوز رفتند به طرف بندرعباس و هم من و هم پدرم در آن­جا زاده شدیم.

تا چند سالگی در بندرعباس بودید چون تا آن­جایی که اطلاع داریم تحصیلات مقدماتی را در یزد آغاز کردید؟

حدود پنج یا شش سالگی بودیم که پدرمان کوچ کرد به یزد من سال­های اول و دوم را در یزد گذراندم بعد سال سوم همراه عمویم رفتم بندرعباس و سال چهارم و پنجم دوباره یزد و آخر سال پنجم دیگر کوچ کردیم به تهران و از سال ۱۳۲۸ به بعد ساکن تهران شدیم.

از چه زمانی وارد دبیرستان البرز شدید؟

سال ششم دبستان را در دبستان منوچهری گذراندم سال بعدش وارد دبیرستان البرز شدم. شش سال دبیرستان البرز درس خواندم و دیپلم طبیعی گرفتم بعد برای این که بتوانم رشته تاریخ و زبان­های باستانی بخوانم که از دوران دبیرستان و حتی بهتر بگویم از دوران بچگی به آن علاقه داشتم این که رفتم دارالفنون برای این که بتوانم دیپلم ادبی بگیرم و بتوانم در کنکور مسائل ادبی شرکت کنم.

در دو سال مختلف هم در البرز و هم در دارالفنون تحصیل کردید؟

این که من رفتم ششم البرز گذراندم طبیعی بود آن سال من به علت پارگی شبکیه چشمم و عملی که کرده بودم شادروان دکتر حسن علوی به من اجازه درس خواندن نمی­داد این آخر سال با اجازه شادوران دکتر علوم در امتحان شرکت کردم و طبق ضوابط آن دوران می­باید چند درس نمره هشتاد می­اوردم کتبی و شفاهی هشتاد آوردم و دیپلم طبیعی گرفتم ولی علاقه هم نداشتم که ادامه بدهم برای این که در خیابان­ها بی­کار نگردم رفته بودم و سر کلاس نشسته بودم بعد رفتم دارالفنون و بعد ششم طبیعی را در دارالفنون خواندم.

آیا در دوران دبیرستان بخصوص در دبیرستان البرز استادان و معلمانی بودند که تحت تأثیر آنها علاقه­مند شوید به ادامه تحصیل در رشته تاریخ تا ادبیات فارسی؟

من از بچگی به تاریخ علاقه داشتم بعد در دبیرستان معلمان خیلی خوب در هم تاریخ و هم در ادبیات فارسی در تاریخ آقای بهمنیار معلم تاریخ ما بود نمی­دانم همان استاد بهمنیار دانشگاه بود یا نه یادم نیست جغرافی استاد قبله داشتیم ولی در ادبیات ما آقای دکتر متین را داشتیم بعد آقای معتمن را داشتیم که هر دو از نام­آوران آن روزگار بودند.

اما تا آنجایی که اطلاع دارم اولین زمینه برخورد جدی شما و علاقه­مندی شما به زبان باستان بر می­گردد به کتاب کات­های زرتشت که توسط استاد ابراهیم­پور پورداوود ترجمه شده و فکر می­کنم که استاد پورداوود بعدها تأثیر زیادی داشتند؟

افتخار این را من پیدا کردم که شاگر ایشان شوم و از محضرشان استفاده کنم تا آنجایی که آن زمان قدرتش را داشتم توانستم از ایشان بهره ببرم.

اما تا آنجایی که اطلاع دارم یکی از نخستین کسانی که در آینده فکری و فرهنگی شما تأثیر زیادی برجای گذاشت شادروان استاد ابراهیم پورداوود بود آن هم به خاطر آشنایی شما با کتاب کات­ها سروده زرتشت که توسط ایشان ترجمه شده بود درسته؟

بله من کلاس سوم دبیرستانم که تمام شده بود به اتفاق بعضی از دوستان می­رفتیم کتابخانه ملی و من وقتی در آن کارت کتاب­ها نگاه می­کردم به این کتاب برخورد کردم که نوشته بود کاب­ها سروده­های ؟؟؟ و تفسیر ابراهیم­پورداوود گفتم بگیرم و ببینم چه کتابی است و وقتی آوردند و من خواندم واقعاً مجذوبش شدم و دیگر از همان روز می­توانم بگویم که زندگی من راه دیگری را پیدا کرد این که همان جا نشستم متن اوستایی بعضی از سوره­های کاتارویا آیه­های کاتارو رونویسی کردم الفبا رونویسی کردم ترجمه استاد پورداوود را رونویسی کردم و رفتم به خانه با خیال این که می­توانم با خواندن شکل­ها و اینها زبانش را یاد بگیرم که البته امکان نداشت چون زبان مشکلی بود، ولی از همان وقت زندگی من تغییر کرد.

و همچنین فکر می­کنم کتاب کارنامه اردشیر بابکان که توسط استاد محمدجواد مشکور ترجمه شده بود از زبان پهلوی درسته؟

بله وقتی من کلاس شش ادبی بودم مجبور بودم از توپخانه بروم به دارالفنون بعضی از این کتاب­فروشی­هایی که کنار خیابان بودند من چشمم افتاد به این کتاب و این کتار را خریدم و توانستم به کمک آ« با زبان پهلوی آشنا شوم.

فکر می­کنم استاد شما در سال ۱۳۳۷ واجد دانشکده ادبیات دانشگاه تهران شدید و من فکر می­کنم ورود هر شخصی که آن زمان به دانشگاه تهران می­شد سرشار از پویایی بود به خاطر این که استادان بسیار مسلمی در آن زمان تدریس می­کردند در دانشگاه که بخشی از آن استادان در زمینه زبان­های باستانی ایران به خصوص تخصص داشتند مثال استاد پورداوود، استاد صادق کیا، استاد خانلری و دکتر معین و دیگران لطفاً برای آشنایی بیشتر شنوندگان گرامی و کسانی که تعقیب می­کنند تاریخ شفاهی فرهنگی ایران را کمی از فضای دانشگاه تهران آن زمان و دانشکده ادبیات توضیح دهید و از استادان دیگری که در آن زمان تدریس می­کردند؟

سال ۳۶ یا ۳۷ یا ۳۸ که دقیقاً یادم نیست وارد دانشگاه شدم وقتی آدم از دبیرستان وارد یک دانشگاهی می­شود واقعاً دنیایش عوض می­شود یک دنیای دیگر با استادان به نام و فرهیخته . ما آن زمان داشتیم دتر تمام زمینه­ها چه زبان­های باستانی و چه ادبیات و چه زبان و ادبیات عرب که آنجا هم مجبور بودیم بخوانیم و همچنین زبان­هایی که ارتباط داشتند با زبان فارسی و ایرانی یعنی سانسکریت هم ما آنجا داشتیم و اختیاری می­توانستیم بخوانیم و خواه و ناخواه کسی که علاقه دارد به زبان­های باستانی نمی­توانست از سانسکریت هم بگذرد که به توصیه مرحوم شادروان پورداوود آنجا تدریس می­شدخوب شادروان پورداوود و شادروان کیاب ود که فارسی باستان اوستا را شادوران پورداوود درس می­دادند پهلوی را شادروان کیا درس می­دادند و در ادب فارسی بزرگی مثل دکتر معین داشتیم در تاریخ زبان و دستور زبان دکتر خانلری و دکتر خطیبی را دشاتیم که جانشین شادروان ملک­الشعرا بود در عربی استادانی مثل مدرس رضوی داشتیم که واقعاً به نام بود در ادبیات عرب که بدیع­الزمانی درس می­داد و همچنین تاریخ ادبیات دکتر مصفا و شادروان فروزان­فر درس می­دادند که هر کدام از اینها دنیایی از علم و دانش آن روز بودند و ما بچه­های خرد که مجبور بودیم آن همه بار معلومات آنها را اگر بتوانیم اندکی آن را یاد بگیریم.

اگر اشتباه نکنم شما قبل از این که وارد دانشگاه تهران شده باشید کم و بیش با زبان پهلوی آشنا شده بودید درسته؟

بله من هم از طریق کتاب شادروان دکتر مشکور آشنا شده بودم و همچنین که هفته­ای چند روز عصرها می­رفتم آتشکدۀ زرتشتیان و نزد شادروان معبد شهرزادی و بعداً هم نماینده زرتشتیان در مجلس شده بود من پهلوی یاد می­گرفتم.

قبل از این که شما وارد دانشگاه پنسیل دانیا وارد شوید برای ادامه تحصیل من فکر می­کنم که تجربیاتی هم در زمینه باستان­شناسی داشتید درسته؟

تجربیاتی نداشتم، اما به خاطر علاقه­ای که داشتم در یک گروه باستان­شناسی یک مجسمه بود از میکده نژمال موسی که دست موسی شکسته شده بود و به من با کسب اجازه از شادروان دکتر نگهبان دست را تعمیر کردم و زمینه آشنایی من شد با رشته باستان­شناسی و شادروان دکتر نگهبان و این افتخار را به من دادند که به همراه ایشان یک هفته در حفاری­های مارلیک شرکت کنم، ولی باستان­شناسی اصلاً من نخواندم.

شما زیر نظر دکتر فروشی زبان پهلوی را ادامه دادید درسته؟

زیر نظر ایشان ادامه ندادم بعد از این که داشتم فارغ­التحصیل می­شدم با ایشان در گردآوری آن فرهنگ پهلوی که ایشان به چاپ رساندند یک تابستان همکاری داشتم.

اما جناب استاد سؤالی که برای بسیاری از شنوندگان ممکن پیش بیاید شما با توجه به تجربیاتی که در زمینۀ آموختن زبان پهلوی داشتید چه شد که در ادامه به سمت زبان­های ایلامی و سومری کشیده شدید؟

سومری کمتر ولی اکدی یکی از رسم و رسوم­های پذیرش دانشجوی دانشگاه آمریکایی این است که شما باید از تعدادی از استادان توصیه تما بگیرید و بفرستید برای دانشگاه تا آنها بدانند که شما علاقه­مند به این رشته­ها هستید و آمادگی ادامه تحصیل را دارید در فراسو در بالاتر از کارشناسی یا لیسانس آن دوره وقتی که من از استادانم درخواست می­کردم که نامه برایم بنویسند و خدمت شادروان خانلری رسیدم به من گفتند که کسانی هستند که دارند پهلوی و اوستا فرا می­گیرند و تو دیگر چرا باید بروی و اینها را بخوانی که دکتر فروشی و یکی دوتای دیگر را نام بردند که اینها دارند در این زمینه کار می­کنند تو بیا و برو زبان ایلامی بخصوص و بعد بابلی و آشوی یاد بگیر البته من آشنایی پیدا کرده بودم با فرهنگ و تمدن بین­النهرین از روی یک کتابی که شادروان کِریم که بعدها افتخار شاگردی ایشان را پیدا کردم در دانشگاه پنسیل وانیا که ۲۳ تا مطلبی که اول بار در تاریخ ذکر شده را نوشته بودند و ترجمه بسیار بسیار خوب داوود رسایی که امیدوارم زنده باشند و کتابشان هم به تاریگی دوباره تجدید چاپ شده خوانده بودم و دنیای زیبایی را پش چشم من بار کرد آن کتاب.

ببخشید کتاب الواح سومری بود؟

الواح سومری البته عنوان انگلیسی آن فرق دارد، ولی عنوان فارسی الواح سومری است که بعداً من خود متن انگلیسی آن را خواندم ایشان گفتند شما برو اکدی بخوان من با شادوران پورداوود هم در این بار گفت­وگ کردم و بلافاصله این پیشنهاد شادوران دکتر خانلری مورد تأیید شادروان پورداوود قرار گرفت و من رفتم به آمریکا البته من بوس داشتم برای زبان­های ایرانی که با تغییر رشته آن بورس را از دست دادم ولی به هر زحمی که بود دو سال در دانشگاه پنسیل وانیا مقدمات زبان اکدی را یاد گرفتم و بعد از این نظر که فقط در دانشگاه شیکاکو بود که روی زبان ایلامی کار می­کردم و یک استادی داشت به نام اَلک من منتقل کردم خودم از دانشگاه پنسیل دانیا به دانشگاه شیکاگو برای این که بتوانم زبان ایلامی هم یاد بگیرم.

برای آشنایی بیشتر شنوندگام گرامی با این زبان لطف بفرمایید چه تفاوت عمده­ای میان زبان­های اکدی و سومری و ایلامی وجود دارد؟

سومری و ایلامی دو زبان جدا و منحصر به خودشان هستند که خانواده­ای تاکنون به طور قطعی با اینها هم­خانواده یافت نشده، ولی زبان اکدی زبانی است که زبان سامی است که در بین­النهرین رواج داشته از روزی که تاریخ روشن می­شود ما این گروه سامی را در بین­النهرین می­بینیم که زبانشان را هم گفتم سامی است که هم­خانواده با زبان عربی، اِبری ، آرامی و دیگر زبان­های این خانواده هستند سومری در جنوب بین­النهرین بود که زبان فرهنگی آن دوره بود و بعد گسترش و دیگران هم از آن استفاده می­کنند زبان ایلامی متعلق به بخش جنوب ایران بود که بیشترین مدارکی که داریم از خوزستان است، ولی از فارس، کهکیلویه و بویراحمد و شهرکرد داریم تا قندهار که گِل نوشته­های هخامنشی در قندهار پیدا شده؛ یعنی سراسر جنوب ایران را می­توانیم بگوییم ایلامی­نشین بوده است.

به لحاظ رسم­الخط اینها با ؟؟؟ خیلی فرق دارند؟

ایلامی خودشان یک خطی داشتند که زیر نفوذ خط میخی که کم­کم کنار گذاشته۹ می­شود خط میخی که ما داریم سومری­ها از قومی که قبل از خودشان بودند اخذ کردند تقریباً به کمال رساندند و کاربرد گسترده­تر از ؟؟؟ اصلی خط اصلی خط تلاش کردند برایشان ایجاد کردند گسترده کردن مدرسه­ای کردند که بتوانند یاد بدهند تا همه یکسان بنویسند و ایلامی­ها این خط را از طریق بابلی­ها غیرمستقیم از سومری­ها گرفتند.

و در واقع می­توانیم بگویم زبان بابلی و آشوری دو زبان وابسته به زبان اکدی هستند؟

ما می­گوییم لهجه­های بابلی و آشوری که زبان را می­گوییم اکدی حالا این هر کدام به دوره­های مختلف تقسیم می­شود. اکدی کهن داریم، بابلی کهن، آشوری کهن، بابلی میانه، آشوری میانه، بابلی نو، آشوری نو و بابلی جوان که بیشتر از هحامنشی به بعد است.

تا آنجایی که اطلاع دارم شما دو سال اول تحصیلاتتان را در دانشگاه پنسیل واتیا گذراندید و بعد به شیکاگو رفتید اول هم به زبان اکدی شروع کردید درسته؟ استاد اصلی شما در این زمان چه کسی بود؟

بله شروع اکدی من با استاد آیخلر بود که بعد از مرگ استادش اسپایسر آنجا مسئولیت زبان اکدی را به عهده گرفته بود و من تمام دستورها و شیوۀ خواندن و کار کردن از بان اکدی را دارم مرهون تلاش­های این استاد بزرگ خودم هستم سال بعد من شاگر شوبرگ شدم در همان دانشگاه پنسیل وانیا که تازه استخدام شده بودم و سوئدی بود، ولی تحصیلات آلمان زیر دست یکی از استادان بیزرگ سومری­شناس آن دوره و هم­دوران­ها و فالکه اشتاین نام داشت و در پنسیل وانیا یک دوره هم افتخاری شاگردی شادروان کلیر را داشتم که از بزرگان زبان سومری بود البته در قسمت اسطورشناسی شاگرد ایشان بودم نه زبان سومری بعد هم رفتم به دانشگاه شیکاگو علاوه بر استاد الک در زبان ایلامی داشتم استادان بزرگ دیگری آنجا بودند که منم افتخار شاگردی ایشان را داشتم استاد گلد بود که اصلیت لهستانی داشت و در ایتالیا تحصیل کرده بود. بعدها جزوه کاشفین خط هیروکلیف هیته محسوب می­شود و استاد اوین هاین داشتم که سرپرست چاپ اصلی فرهنگ آشوری بزرگ دانشگاه شیکاگو بود که در ۲۱ یا ۲۲ جلد منتشر شده استادان دیگری داشتم مثل خانم دکتر راینر و آقای دکتر بیلکس، دکتر جرکمن تاریخ­دان بزرگی است و اثر گذاشته روی شناسایی بهتر تاریخ بین­النهرین، سیویل داشتم در سومری که همه اینها جزو بزرگ این رشته بودند.

اما تا آجایی که اطلاع دارم یکی از تأثیرگذارترین و مهم­ترین استادان شما استاد ریچارد هلک بود؟

ریچارد هلک کسی بود که من افتخار داشتم هفت یا هشت سال زیردست ایشان ایلامی را فرا گرفتم به خصوص ایلامی هخامنشی و اصولاً خواندن یک گِل نوشته را من از ایشان فرا گرفتم چه جوری من یک گِل نوشته را ببینم و حروفش را شناسایی کنم و بتوانم بخوانم.

و فکر می­کنم پایان­نامه­تان را هم زیر نظر استاد هلک گذراندید استاد پایان­نامه­تان دقیقاً تحت چه عنوانی بود؟

فارسی آن می­شود زمینه­های جغرافیایی گِل نوشته­های تخت­جمشید که من در اینجا کوشش کردم شهرهایی که در این صنعت­های دوره داریوش تا دوره اردشیر اول آمده این شهرها را شناسایی کنند و تا جایی که ممکن است این­ها را روی نقشه پیدا کنند.

و البته من فکر می­کنم برای بسیاری از شنوندگان در زمینه تاریخ باستان تحقیق می­کنند این نکته قابل توجه باشد که اساساً گِل نوشته تخت­جمشید به زبان ایلامی نوشته شده است؟

اساساً بله ولی ما تعدادی از گِل نوشته­هایمان یا کاملاً یا چند حرفی را به خط و زبان آرامی با مرکب داریم که حدود چهارصد و خرده­ای گِل نوشته به زبان آرامی است و یکی به زبان فارسی باستان است یکی دو تا به زبان اکد بابلی نو هستند و یکی هم فیجی است.

شما یا پروفسور هلک روی کتیبه بیستون، روی متن بیستون کار کردید؟

متن بیستون اولین متنی است که به عنوان تدریس زبان ایلامی تدریس می­شود بنابراین من چند ماه اول فراگیری ایلامی سرگرم خواندن این سنگ نوشته سُترگ بودم.

ولی کتیبه بیستون به سه زبان مختلف نوشته شده درسته؟

مثل همه کتیبه­ها شاهنامه هخامنشی به سه خط و سه زبان است، ولی البته کتیبه­ای که معروف به کانال سوئز است به چهار خط و زبان است مصری هم دارید.

فکر می­کنم به طور کلی برای بسیاری از شنوندگان جالب توجه باشد که بیشتر در رابطه با استاد اصلی­تان استاد ریچارد هلک توضیح دهید در رابطه با تحقیقاتی انجام دادند در رباطه با زبان­های باستانی و گِل نوشته­ و تحقیقاتی که روی سنگ نوشته­ها انجام دادند.

در سال ۱۳۱۲ و ۱۳۱۳ وقتی دیوار شمال شرقی تخت­جمشید را حفاری می­کردند به دو اتاق برخورد کردند که این پر از گِل نوشته­ها بود و گِل نوشته­ در حصار یا باروی تخت­جمشید آنجا پیدا می­شد با دیدن خط میخی خوب معلوم می­شد خط میخی است با توجه به این که در تخت­جمشید پیدا شده احتمال هخامنشی بودنش می­رود، ولی بقیه چیزها ناشناخته بودند که به چه زبان نوشته شده مال کدام پادشاه است این که با موافقت دولت ایران در سال ۱۳۱۴ این گِل نوشته­ها برای رمزگشایی به آمریکا رفت این گِل نوشته­ها که به آمریکا می­رسد در سال ۱۹۳۷ اینها را قبل از این که بار کشتی کنند در تخت­جمشید اینها را در پارافین قرار داده بودند اول پارافین­زدایی می­شود در شکاگو بعد این استاد به اتفاق سه تا از شاگردانش که دکتری گرفته بودند شروع به کار روی این کتیبه­ها می­کنند که دو تا از آنها یکی از استادها به نام آرنا بابل بعد کمرون بود و هلک بوده و یک نفر فرانسوی بوده به نام پیر پوفه که این شروع می­کنند تلاش برای رمزگشای کتیبه­ها با توجه به کتیبه­هایی که از شوش به دست آمده بود آجر نوشته­ها پادشاهان ایلامی متوجه می­شوند که این زبانش ایلامی است این اولین قدم رمزگشایی آن بود بعد شروع می­کنند به خواند. اول فکر می­کردند مال خشایار شاه باشد تا این که به یک نوشته برخورد می­کنند که سال ۲۲ آن کبیسه بود از سال تقریباً ۷۵۰ قبل از میلاد بابلی­ها متوجه شده بودند که نوزده سال شمسی دقیقاً برابر با ۲۳۵ ماه قمری است بنابراین دوره نوزده ساله پدید آورند که هر نوزده سال که هفت کبیسه داشت هر کبیسه یک ماه بوده که به ماه ششم یا دوازدهم اضافه می­کردند با خواندن این کتیبه متوجه شدند سال ۲۲ این پادشاه کبیسه بود ماه دوازدهم­اش، بر اساس اسنادی که از بین­النهرین در دست داشتند متوجهخ شدند که تنها پادشاه هخامنشی که سال بیست و دوم، ماه بیست و دومش کبیسه بوده داریوش بزرگ است. بنابراین فهمیدند که این کتیبه­ها برای داریوش است و چند وقت نگذشته یک کتیبه دیگری پیدا می­کنند که در آنجا از داریوش به عنوان شاه نام برده شده کتیبه­ها هم این است که یک نفر که والی فارس بوده رئیس امور دارایی فارس بوده به زیر دستش نامه می­دهد متن نامه این بود: فرانی به فلانی بگویید که بر اساس دستوری که داریوش شاه به من داده صد تا گوسفند از اموال شخصی خود شاه به فلان خانم که زن داریوش است داده می­شود الان من به شما دستور می­دهم همانطور که داریوش شاه به من دستور داد صد تا گوسفند بدهید به فلان خانم، در این جا نام داریشو می­آید به عنوان شاه فهمیدند که تمام گِل نوشته­ها در بردارنده سال­های ۱۳ تا ۲۸ بوده مال داریوش بزرگ است بعد گِ نوشته­های خزانه تخت جمشید که می­آید می­فهمند که از سال سی­ام داریوش شروع می­شود تا هفتم اردشیر اول، ولی آنها تعدادشان خیلی کمتر است و بیشتر محدود به ناحیه تخت­جمشید هستند در صورتی که آن یکی کُل ایالت فارس در بر می­گرفت گروه اول، اینجا چند سالی که اینها شروع کرده بودند، دو سال یا سه سال بعد از این که اینها شروع کرده بودند جنگ جهانی شروع می­شود، استاد ارناپروپیل که خیلی هیتلرپرست بوده بر می­گردد به آلمان، هلک به سربازی اظهار می­شود کمرون در شیکاگو می­ماند که روی گِل نوشته­های خزانه تخت­جمشید کار می­کند و از پیر پوفه نه من و نه هیچ کسی از ایشان اطلاعی نداریم که با آغاز جنگ چه اتفاقی برای ایشان افتاد دوره سربازی هلک که تمام می­شود مرحوم هلک بر می­گردد به دانشگاه شیکاگو و همان وقت کمرون داشته روی گِل نوشته­های خزانه کار می­کرده که هلک تمام همّ و غمّش را تا روز مرگش که در یکی از روزهای ماه دسامبر ۱۹۸۰ بوده روی این گِل نوشته­ها کار می­کند.

 در بسیاری از نوشته­ها و مقالات امروزه به اشتباه ایلام را با “ع” می­نویسند درست است؟ و مطلع هستم که شما شدیداً به این مسئله انتقاد دارید و می­گویید باید با “الف” نوشته شود در این رابطه توضیح بفرمایید؟

دشمن دشدی ایلام با “ع” هستم ببینید سومری­ها نوشتن خط میخی را از قومی که قبل از خودشان بوده اقتباس کردند اگر ما نگاه کنیم به شهرهای باستانی بین­النهرین و صورت نوشتاری آنها را در سومری نگاه کنیم همگی تقریباً به هُزوارش نوشته شده منظور از هُزوارش این­که ما به یک زبانی می­نویسیم، ولی به زبان خودمان می­خوانیم همین­طور که در پهلوی ما خیلی از واژه­های آرامی داریم چون کاتب آؤامی می­دانشتند آرامی می­نوشتند، ولی من مجبورم به زبان پهلوی بخوانم این شهرها در زبان سومری هُزوارش نوشته شده؛ یعنی از قوم دیگری گرفتند یکی از علامتی که برای نوشتن ایلام به کار رفته در متن­های سومری تلفظش “نیم” است که این “نیم” در زبان سومری برای کاربردهای دیگری هم دارد غیر از نوشتن نام ایلام که سومرها می­خوانند ؟؟؟ یکی از معنای این شکل است که مصدر اِلو بهش می­گویند که هم ریشه با الایعلوی عربی است را این حساب مرحوم اسپایسر استاد دانشگاه ؟؟؟ وانیا بوده یکی مقاله­ای در سال ۱۹۳۱ یا ۱۹۳۲ در مجله آمریکایی چاپ دانشگاه شیکاگو چاپ می­کند و اعلام می­کند که این کلمه ایلام از مصدر اِلو می­آید یک صورت اسمی ناشناخته از مصدر اِلو به معنی سرزمین بلند، یکی از ارجاعات آن این است در کتاب عهد عتیق و تاریخ ایران می­رسیم تنها جایی که ایلام را با “ع” نوشته کتاب عهد عتیق است که در فارسی به غلط بهش تورات می­گوییم با توجه به این که ما در زبان سومری حرف “ع” داریم نه در اکدی حرف “ع” داریم و این تنها موردی است که آمده و بر اساس یک قانونی که می­گوید هیچ قومی در دنیا وجود ندارد که نام قوم خودش را یا سرزمین خودش را از یک واژه بیگانهه، آن همیک واژه ناشناخته بیگانه گرفته باشد. استاد ارناپروپُبل که صحبتش را کردم که گِل نوشت­های تخت­جمشید رمزگشایی در اختیار او نوشته­اند در یک مقاله که در همان مجله، ولی چاپ ۱۹۳۲/۱۹۳۳ چاپ کرده که این مسئله که ایلام به معنی سرزمین بلند و برگرفته از مصدر الایعلو است کاملاً مشخص می­کند، ولی خیلی­ها بی­توجه به این چسبیدن به همین، چون شکل نیم که نویسیم برای ایلام در سومری به معنی الویعلو هم هست، هنوز می­گویند ایلام سرزمین بلند و برخی­ها با توجه به این مسئله ایلام را با “ع” می­نویسند برخی­ها هم با توجه به متن عهد عتیق که می­گویند با این واژه را از عهد عتیق گرفتیم بنابراین باید با “ع” بنویسیم با “ع” می­نویسند، ولی خود ایلامی­ها همیشه به خودشان گفته­اند از قوم هل­تم­تی که در دوره هخامنشی استفاده شده قبلش هم استفاده شده که سرزمین خوب ایلام هل­تم­تی اسم قوم است که قوم نامش را به سرزمین می­دهد بنابراین با توجه به نبودن “ع” در زبان سومری و همچنین در زبان ایلامی و این که این کلمه نمی­تواند از مصدر الایعلو؛ یعنی اِلوی بابلی باشد و به این صورت در زبان­های سامی اصلاً پدیدار نشده که هیچ کدام حتی اسپایسر هم نتوانسته پیدا کند که چه صورت اسمی، چون زبان­های سامی ما خیلی اسم­ها را از صورت­های فعلی می­سازیم این که این مسئله را باید کنار گذاشت دیگر جنگ و دعوایی هم نباید باشد اگر بخواهیم به ایلامی­ها احترام بگذاریم.

به زبان سومری اشاره کردید جناب استاد ارفعی ما در زبان فارسی و در واقع تمامی جهانیان به یکی از کتاب­هایی که در واقع جزو اطوره­های مهم سومری هست بسیار گرایش و دلبستگی داریم حماسه گیل گمش که به هر حال یکی از حماس­ها و داستان­های قدیمی مشهور سومری است که هنوز هم خواننده بسیار دارد و ما در زبان فارسی از جمله با ترجمه­های منمشی­زاده، ترجمه­ای که آقای منشی­زاده سال­ها پیش از این کتاب انجام دادند آشنا هستیم با توجه به این که شما در دانشگاه­های آمریکا در زمینه زبان سومری تحصیلات داشتید و با این زبان آشنایی دارید پس از سال­ها که به این ترجمه و ترجمه­های دیگری که به زبان فارسی منتشر شده نگاه می­کنید به نظر شما این ترجمه­ها چقدر اصالت دارند؟

اولاً این که متن پیدا شده هم بابلی آن پیدا شده و هم آشوری آن، اصل کتیبه­هایی که پیدا شده مال کتابخانه آشوریانی پاله که دوازده لوح است که اشاره به گیل گمش یک پادشاه واقعی سومری است تایخ دقیقش را نمی-دانیم، ولی برای پادشاه حقیقی است که این اسطوره روی آن ساخته شده فرم سومری این داستان به اسم زیو؟؟؟ معروف است که خلاصه­تر از این است ترجمه­ای که داوود منشی­زاده اول بار از این گِل نوشته کرده بر اساس ترجمه ۱۹۰۴ استاد وینکلر است که در اتریش بوده است بعد احمد شاملو این را بازنویسی و زیبانویسی کرده در مجله شانزده کیهان هفته چاپ شده من این ترجمه را خواندم خوب ترجمه­اش از نظر زیبایی خوب احمد شاملو زیبا می­نویسد، اما از متنی که کامل نشده بود به علت این که آگاهی را بسیار بالاتر از آن چیزی است که در سال ۱۹۰۴ وینکلری اصل این کتاب را چاپ کرده الان ما اطلاعات­مان خیلی بیشتر است و آن قطعاتی که مکمل این دوازده لوح هستند ما به مراتب بیشتر داریم که یک نفر محقق باید ترجمه دقیق از زبان خود بابلی یا آشوری به زبان فارسی انجام دهد ترجمه­های دیگران را ممن نخوانده­ام نمی­دانم کی ترجمه کرده تا چقدر اصالت دارند و آیا در ترجمه امانت­داری کرده­اند؟

پس معتقد هستید که هنوز هم جای یک ترجمه مناسب از این متن خالی است؟

الان هم اگر چاپ شود پنج سال دیگر باز ممکن است نیاز به یک ترجمه دیگر داشته باشیم با توجه به این که متن­های بیشتری ممکن است خوانده شده باشد و قطعات بیشتر پیدا شود که مربوط به این داستان باشد.

استاد شما پس از به اتمام رساندن تحصیلات خودتان در دانشگاه شیکاگو به تهران آمدید و تصمیم داشتید که کرسی آشورشناسی و ایلام­شناسی را در دانشگاه تهران راه­اندازی کنید که موفق به چنین کاری نشدید؟

به هر جهت تا به امروز باز نشده و جایش در حتی یکی از دانشگاه­های ایران خالی است چون وقتی ما این زبان­ها را در ایران داریم ایلامی که مال ایران بوده و متعلق به ایران بوده و اکدی در ایران قرن­ها نوشته شده و اثری از آن باقی مانده و همچنین سومری از آن باز هم اثر داریم در ایران، متن­های ادبی داریم که در شوش پیدا شده واقعاً جایی اینها در یکی از دانشگاه­های ایران خالی است که ما بتوانیم شاگردان بیشتری پرورش دهیم که به این کار همت بگمارند و برای آینده اگر چیزی پیدا شده باز دست نیاز به سوی خارجی­ها دراز نکنیم.

علت این که در آن زمان با شما همکاری نکردند در راه­اندازی این کرسی­ها چه بود؟

یکی از آنها به من گفت که ما فقط زبان­های ایرانی را تدریس می­کنیم کاری به زبان­های غیرایرانی نداریم، اما دکتر خانلری برای من کلاس گذاشت که در آن پژوهشکده­ای که خودشان داشتند شروع کردند به ایلامی درس دادن، ولی آن هم دولت مستعجل بود.

اما فصل دیگری از زندگی فرهنگی شما مربوط می­شود به استخدام شما در فرهنگستان ادب و هنر درست است که در این فرهنگستان که به ریاست شادروان دکتر خانلری اداه می­شد اساتید دیگری نیز حضور داشتند مثل خانم کتایون فرداپور، شادروان مهیندخت صدیقیان و شادروان بهار، از تجربیاتتان در آن فرهنگستان لطفاً توضیح دهید برای شنوندگان گرامی بخصوص این که یکی از کارهای مهم و اساسی شما که در واقع از آن زمان آغاز شد؛ یعنی زمان کورورش از زبان بابلی نو به فارسی؟

این افتخاری بود برای من که همکلام بشوم با شادروان مهرداد بهار، خیلی چیزها را ما چهار نفر می­نشستیم به اتفاق دکتر رجایی بخارایی که آن زمان در رادیو شاهنامه می­خواندند و تفسر می­کردند و ما در گفتگوهایمان از زبان فارسی، ارسطوهای ایرانی، اسطوره­های بین­المللی زبان­ها اینها گفت­وگو می­کردیم و من از این استادان خیلی چیزها یاد گرفتم که در زندگی و کارهای بعدی از آنها استفاده کردم. وقتی کارم را در فرهنگستان شروع کردم هدف این بود که یک متون بین­النهرینی را بشناسانم و اگر بشود ایلامی و اینها را تدریس کنیم وقتی استاد خانلری به من گفتند بیایید در فرهنگستان کار کنید از من پرسیدند چه می­خواهید گفتم کتاب. گفتند دست شما باز است برای خرید آن، در آن سه سال و اندی که من در فرهنگستان کار می­کردم شروع کردم به سفارش دادن کتاب­ها، کتاب­های مربوط به بین­النهرین و دنیای خطوط میخی و این چیزها که حاصل کار حدود تعداد زیادی کتاب و ۵۴ مجله بود که از جلد اول آن داشتم تا آنجایی که در آنجا کار می­کردم (تا انقلاب)، و یک کتابخانه خیلی مجهزی ترتیب داده شده بود ۵۴ مجله علمی خارجی را من مشترک بودم آنجا با حمایت شادروان خانلری و هر روز برای ما کتاب می­رسید هر روز و نزدیک سه تا چهار میلیون دلار آن روز من کتاب خریدم همزمان صحبت کردم با شادوران خانلری برای گِل نوشته­های تخت­جمشید که بیشتر بخوانیم و من کمک به استادم کنم به من گفتند فرمان کوروش را ترجمه کنید و وقتی ترجمه کردید من شما را می­فرستم آمریکا تا همکاری کنید با استادت در خواندن گِل نوشته­ها و مثلاً سالی پانصد تا پانصد بفرستید تا ما چاپ کنیم این است که من رفتم موزه بریتانیا، یک مولاژی خاص منساخته شد با آن خط­هایی که به آن اضافه شده بود در سال ۱۹۷۳ من آن مولاژ را به ایران آوردم و کپی کردم که نسخه دست­نویس منشور کوروش من تنها نسخه­ای است که درست مطابق با اصل آن است آن چیزی که انگلیسی­ها چاپ کردند بر اساس حروف استاندار خودشان است در صورتی که برای من عین خود گِل نوشته کوروش است این که چاپ شد زیر چاپ بود که انقلاب پیش آمد مرحوم خانلری کنار گذاشته شد حالا ما این کتاب که آماده بیرون آمدن بود توقیف شد تا آقای بروجردی داماد حضرت امام که مجوز این را گرفتند که از وزارت ارشاد که این کتاب را با امضای خودشان توضیح کنند و به هر کسی که صلاح می­دانند بفروشند که آن چاپ اول بود بعد چاپ دوم را با اضافات دایرهالمعارف اسلامی چند سال پیش چاپ کرد البته کار نسخه­برداری کوروش شش ماه طول کشید و چون من خیلی بد خط هستم یکی از خانم­هایی که برای شادوران خانلری کار می­کرد و گرافیست بود آمدند و زیبانویسی کردند بعد استاد خانلری یک نفر دیگر را فرستادند که متن دست­نویس مرا مرکبی کردند آن زمان هم که تایپ کامپی.وتری نبود و حروفی که من می­خواستم استفاده کنم یافت نمی­شد در ایران، این بود که من از لت­فاست استفاده می­کردم یک دسته لت فاست خریدم و حروفم را با آن می­ساختم بعد که تمام می­شد می­رفتم بخرم آن دسته دیگر تمام شده بود این بود که اگر شما در کتاب نگاه کنید مثلاً آنهایی که حرف شین یا خ یا اچ یا “شین” که بالی آن هفت است که نگاه کنید چاپ اول می­بینید که خیلی تفاوت است بین شین صفحه اول تا شین صفحه سوم برای این که لب­فاست­ها فرق کرده بود.

چه تفاوت عمده­ای میان زبان­های اکدی، سومری و ایلامی وجود دارد؟

سومری و ایلامی دو زبان جدا و منحصر به خودشان هستند که خانواده­ای تاکنون به طور قطعی با آنها هم­خانواده یافت نشده، ولی زبان اکدی زبانی است زبان سامی که در بین­النهرین رواج داشته از روزی که تاریخ روشن می­شود ما این گروه سامی را در بین­النهرین می­بینیم و زبانشان هم سامی است و هم­خانواده با زبان عربی،اِبری و آرامی و دیگر زبان­های این خانواده است. سومری در جنوب بین­النهرین بود که زبان فرهنگی آن دوره بوده و بعد گسترش پیدا می­کند که دیگران هم از آنها استفاده می­کنند زبان ایلامی متعلق به بخش جنوب ایران بوده که بیشتر بین مدرک­هایی که داریم از خوزستان است ولی از فارس و کهکیلویه و بویراحمد و شهرکرد داریم تا قندهار که گِل­نوشته­های هخامنشی در قندهار پیدا شده؛ یعنی در سرتاسر جنوب ایران می­توانیم بگوییم که ایلامی­نشین بوده است.

به لحاظ رسم­الخط هم اینها با هم خیلی فرق دارند؟

ایلامی خودشان یک خطی داشتند که زیر نفوذ خط میخی کم­کم گذاشته می­شود خط میخی که ما داریم سومری­ها از قومی که قبل از خودشان بودند اخذ کردند و تقریباً به کمال رساندند و گسترده­تر از آن مبدعین اصلی خط تلاش کردند و برایشان ایجاد کردند مدرسه­­ا کرده­اند که بتوانند یاد بدهند تا همه یکسان بنویسند و ایلامی این خط را از طریق بابلی­ها غیرمستقیم از سومری­ها گرفتند.

در واقع می­توانیم بگویی که زبان آشوری و زبان بابلی دو زبان وابسته به اکدی هستند؟

می­گوییم لهجه­های بابلی و آشوری که زبان را می­گوییم اکدی که این خودش هر کدام به دوره­های مختلف تقسیم می­شود که اکدی کهن داریم بابلی کهن، آشوری کهن، بابلی میانه، آشوری میانه، بابلی نو، آشوری نو و بابلی جوان که بیشتر از هخامنشی به بعد است.

فرمان کوروش هنوز به صورت کامل ترجمه نشده درست است؟ چون چند سال پیش موزه بریتانیا ظاهراً دست­نوشته­های دیگری را پیدا کرده­اند درست است؟

سه قطعه کوچک چند خطی پیدا کردند که دو تا آنها مربوط به سطرهای اول می­شود دیگری هم مربوط به سطر سی­وششم می­شود، ولی بقیه آن هنوز پیدا نشده است اگر پیدا شود آن وقت می­شود به صورت کامل­تری چاپ کرد، ولی تا به امروز آن چیزی که استاد فینکل چاپ کرده در بریتانیا و ترجمه­اش را من استفاده کرده­ام در چاپ دوم کتابم تا به امروز کامل­ترین است.

اساساً این نکته برای بسیاری از شنوندگان که پیگیر این مسائل هستند قابل توجه باشد که فرمان کوروش برخلاف نامش از زبان بابلی ترجمه شده و اساساً توسط روحانیون بابل نوشته شده؟ پس چرا ما به آن فرمان کوروش اطلاق می­کنیم؟

البته به نام کوروش نوشته شده از سطر یک تا سطر نوزده اشاره به این می­کند که ؟؟؟؟ پادشاهی که پیش از کوروش بوده پادشاه ناجوری بوده نادرستی بوده خدایان از آنها ناراضی بودند این که خدای بابل؛ یعنی معدوب در سرزمین­ها کشته و کوروش پادشاههانشان را پیدا می­کند و دستش را می­گیرد و به سوی بابل هدایتش می­کند تا بتواند جور و ستم را دور کند از بابل و دیگر سرزمین­ها، تا اینجا زبان سوم شخص است از سطر بیستم کوروش وارد صحنه می­شود خودش را معرفی می­کند من کوروش شاه بزرگ، شاه جهان، شاه پارس، شاه سومر و اکد، پسر کلدنی، پادشاههانشان نوه فلانی، پسرانشان بعد شروع می-کند به صحبت درباره این که وقتی وارد بابل می­شود چه کارهایی را انجام می­دهد که وقتی وارد می­شود جلوی ایشان همه کُرنش و تعظیم می­کنند هم شاهان محلی و هم فرمانداران محلی یا شیخی­هایی که آن طرف رود فرات بودند انواع و … تمام شهرهای بین­النهرین می­آیند و خود­آمدگویی می­کنند و با ایشان بیعت می­کنند و این سپاهیانش وارد پرستشگاه می­شوند؛ یعنی اقامتشان در پرستشگاه بزرگ مردوک بوده در بابل حق حمل اسلحه را نداشتند به داخل پرستشگاه بعد می­گوید فرمان، این قسمت مهم­ترین قسمت شاید کتیبه کوروش باشد که می­گوید من فرمان صلح یا آشتی را به همه سرزمین­ها فرستادم و با پیدا شدن آن قطعاتی که ما می­دانیم برای سه تا از کتیبه­ها جدا هستند؛ یعنی سه تا کامل و یکی ناقص پیدا شده است. می­دانیم که این فرمان صلح به جاهای دیگر هم فرستاده شده و واقعت دارد و در یک کتیبه بابلی دیگری هم به این موضوع اشاره شده که از طرف کوروش فرمان صلح و آشتی به همه سرزمین­ها فرستاده شده و همانطور که خودش می­گوید من اجازه ندادم که کسی غارت کند مردم را وقتی شما کتیبه­های پادشاهان دیگر را بخوانید همه صحبت از این که همه یک شهری را، یک محلی را که فتح می­کند چقدر غارت کردند بخصوص فهرستی از غارتی­ها را ما می­توانیم در نوشته­های پادشاهان آشور بخوانیم اینجا خبری از آن نیست بعد شروع می­کند به گفتن این که نذر و نذورات پرستشگاه معدوک را اضافه کرده و بعد ساختمان­سازی­هایی که آنجا انجام داده دیواری کامل نبوده کامل کرده دادند دیواره کنار روخانه فرات را درست کرده که آسیب نرساند و بقیه­اش که متأسفانه شکسته شده است.

در اینجا می­رسیم به فعالیت­های شما در دوران پس از انقلاب که یکی از مهم­ترین فعالیت­های شما همکاری در تأسیس تالار کتیبه­هخای موزه ملی ایران بود با همکاری خانم نیکخواه بهرامی و شاهرخ رزمجو را یکی هم راه­انداری کتیبه­های شوش درسته؟ در رابطه با این فعالیت­ها توضیح بیشتر بفرمایید؟

بله بعد از گفت­وگوهای بسیار من شروع کردم در مردادماه ۱۳۷۷ به شناسایی و جمع­آوری کتیبه­هایی که در موزه ملی بود در بخش­های مختلف پیش از تاریخ، پس از تاریخ، جاهای مختلف که نگهداری می­شد کوشش کردیم که اینها را برگردانیم و در یک جا مستقر کنیم و شناسایی کنیم در گردآوری آقای رزمجو کمک می­کردند. به بخش­های مختلف می­رفتند و کتیبه­ها را جمع می­کردند. خانم بهرامی در راه­اندازی و جا دادن این کتیبه­ها خیلی به من کمک کردند حتی من و ایشان قفسه­هایی را که استفاده می­کردیم را پیچ و مهره کردیم و شروع کردیم به شناسایی آن کتیبه­ها . من سه سالی که آنجا بودم هم تدریس زبان اکدی داشتم هم ایلامی و هم این کتیبه­ها را شناسایی کردم که در ضمن می­توانستیم که گِل­نوشته­هایی که از شوش آمده بود و از قبل از جنگ جهانی دوم در صندوقچه­های که پیت­های نفتی قدیم جا داده بودند باز نماییم و تمیزشان کنیم و شناسایی کنیم که خیلی از آنها کرم زده بودند به خاطر این که نزدیک سی یا چهل سال در پیت­ بودند و موادی که اطراف کتیبه­ها بود مثل پنبه یا پوشال خوراک موریانه و کرم بودند بعضی از آنها هم پودر شده بودند به خاطر این که هوا ندیده بودند حدود چهل تا پنجاه قوطی بود که من و خانم نیکخواه باز کردیم و تا جایی که توانستیم این گِل­نوشته­هایی که از شوش آمده بود شناسایی کردیم با کتاب­هایی که فرانسوی­ها چاپ کرده بودند به گِل­نوشته­های هخامنشی برخوردم که درخواست مرحوم الاکه وقتی سفیر ایران در آمریکا بود به ایران برگردانده شده بود ۱۵۰ لوح بود که من آنها را خواندم و لوح تعداد باستان­شناسان ایرانی که پس از خروج آ»ریکایی­ها از تخت­جمشید پیدا کرده بودند. ۱۶۴ تا روی هم توانستم چاپ کنم و یک شناسایی کلی از آزاد نوشته­هایی که آنجا باقی مانده بود و دیگر پایان سال ۸۱ آخرین وقتی بود که من در موزه کار کردم به علت چیزهایی که متأسفانه در اداره­های ما خیلی رواج دارد و با کمال شرمندگی باید بگویم که رشک و پشت سر بدگویی کردن و کارشکنی کردن، موزه را رها کردیم بعد به درخواست آقای مهندس بهشتی و آقای دکتر میر طباطبایی و من تالار کتیبه­های شوش را راه­اندازی کردیم که تا به امروز که هفت فصل آنجا کار کردم ۳۲۰۰ تا آجر و کتیبه را من آنجا شناسنامه­ دام که ۱۸۰۰ تای دیگر مانده بتوانم تا قبل از این که سنم بالا برود آنها را هم شناسنامه بدهم که این را از ما چیزی داشته باشند.

در اینجا من فکر می­کنم مناسب باشد جناب استاد که برای آشنایی بیشتر شنوندگان گرامی با برخی مزامین سنگ نوشته­ها و گِل­نوشته­ها از جمله گِل­نوشته­های تخت­جمشید و شوشتر توضیحات بفرمایید؟

گِل­نوشته­های تخت­جمشید سندهای اداری هستند اداره مالیۀ ایالت فارس،وقتی می­گویم ایالت فارس منظورم استان امروز فارس نیست ایالات فارس است از حدود یزد تا کرانه­های دریای پارس از رود مارون در غرب است که امروز در شمال غربی بهبهان قرار دارد جاریه و در خوزستان است تا حدود نمک لاخ سیرجان است که این ایالت فارس است که از همان زمان ناصرالدین شاه که وقتی ما کتاب فارس­نامه ناصری می­خوانیم این حد و حدود ایالت فارس است و این گِ­نوشته­ها مربوط به ایالت فارس هستند در انیجا حدود ۳۱ یا ۳۲ مطلب در این گِل­نوشته­ها می­شود پیدا کرد تحویل گرفتند کالا و حمل و نقل آن، تحویل دادن ، رسیدهایی که رد و بدل می­شود به عنوان باج، مالیات، برای ذخیره­سازی یا به عنوان حقوق یا به عنوان بذل این دوازده گروه اول هستند که هیچ دریافت­کننده­ای ندارند و این جابه­جایی­های بین ادارات از محصول به انبار که بعداً بتوانند توزیع کنند بعد می­رسیم به جایی که گیرنه­های غائی داریم که از شاه شروع می­شود از خانواده سلطنتی است سران حکومتی، برای مصارف دینی، به عنوان مواجب به اشخاص با عنوان، بی­عوان یا به کارگران به طور کلی، سند پرداختی­هایی که اضافه بر دستمزد داده شده به کارگران، به زنانی که زاییده­اند، به مسافرین، کارگرانی که یا متخصصین که از یک شهری می­روند به شهری دیگر و دیک تخصص خاصی دارند و کار خاصی را انجا می­دهد که روزانه به آنها پرداخت شده به جانورانی که یا در آغول هستند یا در محل نگهداری دام و طیور هستند یا در سفر هستند یا برای بهتر کردن وضعیت جسمانیشان مثلاً پرداخت شده اینها تمام پرداخت­هاست بعد نامه­ها داریم که شامل تمام اینهاست که یک فرادستی به فرودستی خودش نامه می­دهد که چه کار باید انجام دهد برچسب داریم که کتیبه­هایی از یک بند ناخن انگشت شروع می-شود تا حدود چهار یا پنج سانت که آویزان می­کردند قبل از گِل­نوشته­هایی که مربوط به یک فرد خاصی بوده یا کالای خاصی بوده و بعد اسناد روزانه و سالانه که تمام عملیاتی که در یک یمحل در طول سال انجام شده به صورت دفتر روزنامه و دفتر کُل امروزی می­نوشتند، گِل­نوشته­های خزانه فرق دارد آن دو مطلب است یکی این که دستوری است که فرادست به فرودست می­دهد که چه کارهایی را باید انجام دهد که معمولاً پرداخت حقوق کارگران و اینها است و بعد یک کتیبه دیگری است که یادآوری؛ یعنی این کارهایی که دستور داده شده انجام شده این محتوای گِل­نوشته­هاست آجرنوشته­هایی که از شوش جمع­اوری کردیم تمام اینها از پرستشگاه است پرستشگاه خدایان یا محراب­های مختلف خدایان است چون آجر برای ساخت معبد به کار رفته برای پرستشگاه، برای خانه به کار نمی­رود که همه صحبت از این است که یک نفر خودش را معرفی می­کند که من فلانی پادشاه فلان جا و این معبد خراب شده بود از خشت بوده است. من الان با آجر ساخته­ام یا آجر آب­دار است یا آجر معمولی است یا تزئیناتی است من اینها را ساخته­ام با آجر آب­دار یا آجر معمولی یا تزئیناتی، اینها را ساخته­ام و تقدیم کرده­ام برای خدا برای این که طول عمرم زیاد شود این محتوا است گِل­نوشته­های شوش که مربوط به ۱۹۰۰ یا ۱۵۰۰ می­تواند باشد بیشتر به داد و ستدهای افراد است که با هم­دیگر انجام داده­اند و آن به زبان اکدی است سنگ­نوشته­ها تمام متن­های پادشاهی است یا تاریخی مثل بیستون و نقش رستم فارس مال داریوش یا درباره بنای ساختمان است آنهایی که در شوش می­بینیم نه تنها سنگ­نوشته است رو آجر هم نوشته شده یا نوشته­هایی که در پی ستونها نوشته شده این که چه کسی این را ساخته و مثلاً در کجا هست ولی معمولاً اینها به زبان فارسی باستان، ایلامی و بابلی نو است.

جناب استاد چند سال پیش متن سنگ­نوشته­ای را از یکی از فرمانروایان مهم ایلام تحت عنوان شیل­هگ اینشو؟؟؟ منتشر کردید و به صورت مقاله­ای تنظیم کردید دوست دارم که درباره این سنگ­نوشته و این پادشاه با توجه به این که اطلاعات زیادی تا آن زمان در دسترس ما نبود توضیحاتی بفرمایید؟

من خود سنگ­نوشته را ندیدم. روزی بیست تا عکس برای من ارسال شد در اندازه­های مختلف که من اینها را کنار هم گذاشتم. دیدم که سنگ­نوشته­ای است که طول و عرض آن چقدر بود من واقعاً نمی­توانم بگویم چون واقعاً ندیدم به هیچج وجه، اندازه­اش را هم به من نداده بودند و من که این را خواندم متوجه شدم برای پادشاهی به نام شیل­هک­اینشوشینک که حدود ۱۱۵۰ تا ۱۱۲۰ بر ایلام پادشاهی کرده ایشان پسر دوم پادشاه بزرگ ایلام مثوتروپ نئونته است که در سال ۱۱۶۰ و ۱۱۵۷ به بین­انلهرین حمله می-کند و بین­النهرین را فتح می­کند و غنیمت­های بسیاری را از آنجا به شوش می­آورد مثل ستون یادمان خمورابی که معروف به خانم خمورابی است سنگ دیگری به اسم اُبیلیس که منیشتوشوب پادشاهی که در حدود ۲۲۶۰-۷۰ بر بین­النهرین حکومت می­کررده و غنیمت­های بسیار دیگری که وارد  کرده بود بعد از مرگ این پاشداه یکی از پسرانش جانشین ایشان می­شود که مدت کوتاهی پادشاهی می­کند و احتمالاً فوت می­کند که بعد شیلک اینشوشینک جانشین او می­شود حدود ۱۱۵۰ قبل از میلاد و ما آجرینوشته­های بسیاری و چین­شنگ­های نوشته­هایی از این پادشاه در دست داریم که در جاهای مختلف که در غرب یا خوزستان پیدا شده و نشان از لشکرکشی ایشان و سومر و اینها و در ناحیه زاب و، رودخانه زاب و دیاله هست و این سنگ­نوشته­ای که من کار کردم درباره هزیه­هایی است که ایشان یک زمینی را به یک روحانی می­دهد احتمالا برای ساخت پرستشگاه و به خاطر این که یک جشن و سروری برگزار شده و هزینه­هایی که در آن جشن شده در این سنگ­نوشته گزارش شده که البته اشاره به شهر می­کند به اسم ؟؟؟؟ که دوباره اسمش آمده در گِل­نوشته باستان، یک دفعه در گل­نوشته تخت­جمشید که احتمالاً متفاوت از این شهر هست که شیلک­اینسشوشینک صحبتش را می-کند به من گفتند این سنگ­نوشته در سولاغان است، شهرکرد البته بعضی­ها گفتند برای نه این مال یک ده دیگر است که من فراموش کردم که آن کجاست، ولی به برترین وجه ممکن این کتیبه چاپ شده است و جایی که چاپ شده نه عکس کتیبه را انداختند نه دست­نویس است که من از این کتیبه نوشته بودم آنجا چاپ شده این است که به بدترین وجه ممکن چاپ شده است.

در واقع این پادشاه ایلام مدتی قبل از حتی پادشاهان مثلاً ماد و اینها حکمرانی می­کرده است؟

بله ماد و اینها که به قول من مال دیروز است که حدود ششصد قبل از میلاد بر ماد و بخش­هایی از ایران فرمانروایی داشتند که آنها باعث شدند امپراتوری یا شاهنشانی آشوری­ها مُزمهل شود و از صحنه تاریخ محو شود و خیلی زیاد است حدود پنج یا شش زن قبل آنها بوده تا یخ ایلام خیلی قدیمی است ما اولین پادشاه ایلامی که سراغ داریم یک چیزی در حدود ۲۱۵۰ قبل از میلاد است و پیش از آن هم بر اساس یک گِل­نوشته ما می­توانیم پادشاه ایلام را تا حدود ۲۶۵۰ قبل از میلاد به عقب ببریم بر اساس آن گِل­نوشته و مسلماً پیش از آن هم بوده چون شوش پیش از آن آبد بوده و مشکونی بوده و شهر بزرگی به حساب می­آمده است.

شما با توجه به تحقیقات گسترده­ای که در بسیاری از سنگ­نوشته و گِل­نوشته انجام دادید که بخش زیادی هم به دوره هخامنشی­ها مربوط می­شود از نظر شما تا قبل از این تحقیقات و تحقیقات مشابه­ای که حالا غربی­ها در رابطه با این سنگ­نوشته و گِل­نوشته­ها انجام داده بودند چه اطلاعات نادرستی در میان عموم مردم و بسیاری از پژوهشگران در رباطه با فرضاً سلسله هخامنشیان راج بوده است؟

البته متن­های پادشاهان هخامنشی که من خواندم بیشتر برای فراگیری زبان ایلامی بوده، ولی تحقیقات اصلی من روی گِل­نوشته­های تخت­جمشید است که استاد اداری هستند و الاعات شاید خیلی کمی از نظر تاریخی به ما بدهند بنابراین دو مسئله متفاوت است بیشتر اطلاعات تاریخی که ما داریم از زمان هخامنشیان یا از سنگ­نوشته­هایشان است که طلاعات تاریخی کمی داریم غیر بیستون و بیشتر نوشته­های نویسندگان یونانی که من زیاد متکی به آنها نیستم البته اگر راستش را بگویم ولی روی گِل­نوشته­ها که کار می­کنم چند کاری با تاریخ ندارد مگر موردهای خیلی کمی مثلاً اینکه در یک سفر دختر داریوش که زن مقدونیه است سپع­سالار ایران در زمان خشایارشاه است همراه با پدرشوهرش کَبُریاس که فرمانده سپاه داریوش است از طرف شوش در یک سفر می­آیند به طرف تخت­جمشید این اطلاعات اندک را ما داریم خیلی کم، اسن است که من نمی-توانم بگویم اطلاعاتی که قبلاً گفته می­شده در مورد اقوام هخامنشی و اینها چه درست است چه نادریت. من واقعاً به این مسئله­ها کاری ندارم چون در زمینه کاری من به آن صورت نیست، ولی این که تاریخ ایران را از مادها شروع کنیم که ربط دارد به قوم ایرانی مقداری ظلم و ستم به ایلامی­ها است که نزدیک ۲۵۰۰ سال شاید بر بخش­های بزرگی از این سرزمین فرمانروایی داشتند و اثرشان را در هخامنشی هم می­بینیم نفوذی که پیدا کردند نفوذ فرهنگی بالایی داشتند که روی زبان ایلامی خیلی تأثیر گذاشته و باعث تحول در زبان ایرانی شده که متأسفانه ما اینها را نادیده گرفتیم.

یعنی ایلامی­ها را می­توان به عبارتی ایرانی محسوب کرد چون به هر صورت هم زبانشان فرق داشت؟

قوم ایرانی شاید نباشند ولی بر سرزمین ایران، سرزمینی که بعدها ایران خوانده می­شد ۲۵۰۰۰ یا ۳۰۰۰ سال پادشاهی کرد و این تاریخ ما را نباید از تاریخ این مرز و بوم کنار گذاریم.

آیا شما این دغدغه را داشتید که با توجه به مطالعاتی که داشتید در زمینه فرهنگ و زبان ایلامی یک تاریخ مدونی از این سرزمین را تدوین کنید؟

متأسفانه نمی­توانیم یک تاریخ مدونی را تنظیم نماییم علتش کمبود منابع است ما برای نوشتن تاریخ ایلامی خیلی متکی به منابع بین­النهرین هستیم که واقعاً از این نظر خیلی به ما کمک می­کند ولی آگاهی­های ما از پادشاهان ایلام بیشتر به آجرنوشته­ها بر می­گردد که ساخت پرستشگاه و این چیزهاست و یک تعداد گِل­نوشته­هایی که آن هم نه تاریخی که از شوش به دست آمده که گفتم مربوط به۱۹۰۰ تا حدود ۱۵۰۰ قبل از میلاد است که دادو ستد مردم عادی را نشان می­دهد از این نظر اطلاعات ما بسیار اندک هم هست متأسفانه چون به آن صورتی که در بین­النهرین رواج داشته ما خصلت نویسندگی نداشتیم که بتوانیم تمام وقایع و رخدادها را ثبت کنیم ما این کار را نکردیم در بین­النهرین ما خیلی داریم تاریخ­های مثلاً سالنامه نبوی تأیید به من می­گوید که کوروش کی و در چه سال ؟؟؟ با پادشاه ما جنگید یعنی پادشاه ما مقصد جنگ کردند داشت که با این که شورش کردند و پادشاه ماد آیختوویکو رو تحویل کوروش دادند یا کی کوروش از ماد راه افتاد که به طرف لودیه و سرزمین لودیه از کروزو؟؟؟ که یک اتحادی بر علیه کوروش ترتیب داده بودند کروزوز و پادشاه بین­النهرین نبونائید و پادشاه مصر که این اتحادیه علیه خودش را شکست بدهد کی حمله کرده که سپاهش به بابل حمله کردند چه روزی کوروش به بابل وارد شده بعد از ورود بابل مثلاً سپع­سالار و کوروش بعد از مدتی ما داریم در بابل این اطلاعات را را از بین­النهرین به دست می­آورم ولی از خود ایران متأسفانه تاکنون هیچ چیزی پیدا نکردیم.

یعنی این قضیه بر می­گردد به سنت کتابت و نوشتاری در فرهنگ خیلی کم بوده یعنی به نظر می­رسد که ما بیشتر شفاهی بودیم؟

به نظر می­آید متأسفانه به نظر می­آید که این طور بوده چون من هیچ کتیبه و نوشته­ای ندارم از زمان دوران باستان که اسطوره­های اینها را برای من شرح بدهد مثلاً فلان خدا مسئولیتهای چه چیزهایی را بر عهده داشته من ندارم یا فلان پادشاه چه کار کرده دقیقاً من نمی­توانم بگویم هیچ گزارش نداریم یا ادبیاتشان به چه صورت بوده، پزشکی­شان به چه صورت بوده متأسفانه آگاهی ما بسیار اندک است اگر اندک اطلاعاتی را هم که داریم مدرسه­ای است در مدرسه شوش نوشته شده است مثلاً متون بابلی را کپی کرده­اند متون ادبی سومری را کپی کرده­اند یکی از کپی­هایی که از گیل گمش داریم برای شوش است که مدرسه­ای بوده و شاگرد مدرسه­ها می­خواندند و یاد می­گرفتند.

شما اشاره کردید که دغدغه اصلی شما دوره هخامنشی و کلاً تاریخ­نگاری نبوده اما از شما شنیده­ایم که در رباطه با برخی از زوایای تاریخ ایران هم نکاتی را بیان کردید از جمله شکایتی که داشتید در رابطه با آتش­سوزی تخت­جمشید توسط اسکندر مقدونی درسته؟

لطفاً برای شنوندگان و پژوهشگران توضیح دهید که بر اساس چه داده­هایی شما این دیدگاه­ها را ابراز کرده­اید؟

من اثر آتش­سوزی را روی ستون­های تخت­جمشید نمی­بینم سنگ­هایی که در ستون­سازی تخت­جمشید به کار رفته سنگ­های کربنی هستند اگر آتش­سوزی مهیبی که یونانی­ها می­گویند در تخت­جمشید رخ داده باشد واقعاً باید اثر آتش­سوزی را روی این ستون­ها ببینیم یکی از آثار تجزیه سنگ است که ما نداریم گِل­نوشته­های تخت­جمشید گِل هستند گِل خشک شده در سایه است پخته شده نیست ما داریم تعداد کتیبه­های سیاه سیاه هستند یا می­شد گفت جنس خاکش این بوده یا دود زده شده ولی محدود است این نیست که بگوییم این سی هزار قطعه­ای که پیدا شده همه پخته شده­اند هیچ کدام پخته نشده است ما خزانه تخت­جمشید را من ­بینم که رسوب است که اکسید آهن روی گِل­نوشته است، اما آتش­سوزی به آن صورت ندارد اما بعضی کتیبه­ها به نظر می­آید بخشی از قسمتهایش سوخته شده باشد ولی این سوختگی فراگیر نیست در عوض می­بینیم نویسندگان یونانی می­نویسند که شهردار شهر آمده شوش را تحویل اسکندر مقدونی داده است در صورتی که حفاری­هایی که آقای کابلی انجام داده­اند در یکی از دیواره­ها شوش که برای آپادانا هست، ما سر تیرهای یونانی فراوان داریم قلوه­سنگ­هایی که حتی بعضی از آ«ها ستون­هایی هستند که مال جای دیگری هستند برای منجنیق استفاده شده این نشان می­دهد که خلاف گفتار آنها شوش پس از مقاومت بسیار زیادی تصرف شده و خرابی آن را هم نگاه می­کنیم به مراتب بیشتر از چیزی است که در تخت­جمشید رخ داده شاید شوش را آتش زده باشند و اینها به اسم تخت­جمشید را نوشته باشند من اثری از سوختگی نمی­بینم به خصوص این که تخت­جمشید کمتر برای یونانی­ها شناخته شده بود چون یک پایتخت نبوده پایتخت ما شوش است و شاه در بیشتر وقت­ها در شوش ساکن است تا در تخت­جمشید. احتمالاً تخت­جمشید یک پرستشگاهی بوده چون این نوسازی و بازسازی که در تخت­جمشید داریم تا پایان دوره هخامنشی ادامه دارد و این تنها شیوه­ای است که در ساخت معابد و این چیزها به کار می­رود و پرستشگاه­ها بوده که نوسازی و بازسازی می­کردند و از خرابی آن جلوگیری می­کردند.

جناب استاد به هر حال یکی از دغدغه­های اصلی شما در این سال­ها همچنان که از پایان­نامه­ شما هم بر می­آید مطالعه و پژوهش بر روی گِل­نوشته­های تخت­جمشید بود به هر حال شما در چندین زمینه مختلف پژوهش و فعالیت علمی مشغول بوده­اید اما آن دغدغه­ای که می­توانیم به عبارتی بگوییم که دغدغه اصلی و زمینه اساسی پژوهش شما بوده در طی این سال­ها چه بود؟

دغدغه اصلی من در دیروز این بوده که من در تلاش­های خودم در گشودن این رشته دانشگاهی حالا هم برای زبان ایلامی و هم سومری و اکدی ناموفق بوده چیزی که واقعاً ما احتیاج داریم به آنها دغدغه امروز من این است که فردا که این گِل­نوشته­ها را دادگاه آمریکایی آزاد کند و ما به ایران برگردانیم مجبوریم به خواندن ادامه دهیم امکان نبودن این رشته دانشگاهی در ایران و در آمریکا باعث می­شود که فردا من رفتم کسی نباشد که خواندن اینها را ادامه بدهد و این گِل­نوشته­ها باز بر زمین بماند بدون این که حاصلی برای ما داشته باشند منظورم حاصل علمی است من امیدوارم که بتوانم شاگردانی پرورش بدهم که بعد از من بتوانند این گِل­نوشته­ها که برگردد به ایران بخوانند و ترجمه کنند و چاپ کنند و آن چیزی که در آنها است را به دیگر مردم تحویل دهند. من الان امیدم به تنها شاگردی است که الان در انگلیس دارد دکتری می­خواند که اگر این گِل­نوشته­ها برگردد ایشان هم برگردد به ایران و کاری برای ایشان باشد و من بتوانم به ایشان تعلیم بدهم که بعد از من بتواند این گِل­نوشته­ها را که بیش از چهل سال است که من با آنها درگیر هستم بتواند بخواند و این راه را ادامه بدهد و این گِل­نوشته­ها برای همیشه ناخوانده بر زمین نماند . سن بالایی که دارم حتی می­ترسم که این گِل­نوشته­هایی که استاد من خوانده و بعد از ۳۶ سال بعد از مرگش هنوز من نتوانستم کامل آنها را بخوانم و چاپ کنم در آمریکا هم تلاشی نشده برای ترجمه این گِل­نوشته­ها بخوانند و در اختیار دیگران بگذارم ولی اینجا هم باز می­بینم که با آن رشک و حسادت که قبلاً گفتم در این جا برخورد کردم در آمریکا هم برخورد کردم که درخواست عکس­ها و منابع استادم را کرده بودم و دانشگاه شیکاگو یکی از کسانی که سرپرست پروژه تخت­جمشید هست حاضر نشد اینها را در اختیار ما قرار دهد و من می­ترسم که کار ناقص بر زمین بماند.

منظورتان پروفسور ریچارد هلک است؟

بله ایشان نزدیک ۲۵۸۶ گِل­نوشته از سال ۱۹۶۵ تا ۱۹۸۰ که فوت کردند خواندند ۳۳ تا را چاپ کردند بقیه را دیگر نرسیدند ترجمه کنند و چاپ کنند من تعداد را ترجمه کردم همراه با عکس و دادم برای چاپ که حدوداً ششصتد تا است و حدود هفتصد تا هم آماده شده فقط عکسش مانده و بازبینی دست­نویسی هلک است بقیه را هم داریم کار می­کنیم تا کی عمری باشد و من اینها را به انجام برسانم، ولی یاری خیلی کسان من اینجا احتیاج دارم یا عکس­ها را اگر گرفتند آمریکایی­ها، بگیرند و تحویل بدهند تا من بتوانم اضافه کنم یا این که خود من بروم آمریکا عکس بگیرم و یادداشت­های هلک که با مداد نوشته شده بتوانم بخوانم و اطلاعات درستی در این کتاب­هایم به دیگران بدهم ولی دغدغه نبودن این رشته تحصیلی در ایران و ترس بیشتری که بعد از من به فراموشی سپرده شود.

غیر از رشته تخصصی که سال­هاست دارید در آن زمینه فعالیت­های علمی می­کنید به چه زمینه­هایی دیگری شما علاقه­مند هستید و احتمالاً در اوقات فراغت در آن زمینه مطالعاتی را انجام می­دهید؟

اگر بتوانم کتاب­های نجوم را می­خوانم و پیگیری می­کنیم این کارهای نجومی جدید را که انجام می­شود البته بدون ریاضیاتش چون از ریاضیات هیچ سر در نمی­آورم و رشته-های علوم پایه مثل زیست­شناسی و اینها.

در این زمینه مطالعاتی دارید؟

تا حدی خواندم، ولی نه خیلی آکادمی و سطح بالا

مثلاً به چه شاخه­ای از زیست­شناسی علاقه دارید؟

چیزهای بنیادی آن که مثلاً می­پرسم چرا اینطوری انجام می­شود چرا مثلاً بخشی از بدن چه انسان و چه حیوان چرا این کار را انجام می­دهد یا این بیماری چرا پدید می­آید به این چیزها علاققه دارم به چرا بودنش علاقه ندارم.

در واقع این بر می­گردد به رشته اولیه شما در دبیرستان که رشته طبیعی هم بوده؟

نه این کاری به آن ندارد این علاقه شخصی است اصلاً به پزشکی آن علاقه نداشتم.

در زمینه ادبیات کلاسیک ایران آیا شما دغدغه آن را دارید با توجه به این که به هر حال رشته اولیه شما ادبیات فارسی بوده آیا به کتاب­هایی از شعرای نامی ایران و یا متون نثر کلاسیک ایران به طور خاص علاقه­مند هستید؟

هر وقت دستم برسد کتاب شعری از گذشتگان را می­خوانم علاقه هم دارم، ولی محقق نیستم در این رشته­ها و یکی از دغدغه­های من این است که الان متأسفانه در دانشکدۀ ادبیات دانشجویان دوره دکتری زبان فارسی ناآگاه از زبان پیش از اسلام، گذشته زبان فارسی هستند و به هیچ وجه نه با ادبیات پهلوی آشنایی دارند نه با ادبیات اوستایی آشنایی داند حتی خیلی وقت­ها ریشه زبان­های فارسی را نمی­دانند و این برای من خیلی جای تأسف دارد که یک ادیب مشهوی که مثلاً داریم نداند که چه رابطه­ای است بین دزد و دژخیم و دُژم و امثال این کلمات هیچ نمی­داند در صورتی ک۹ه وقتی من شاگرد بودم شادروان معین وقتی به یک کلمه می­رسیدیم تمام جد و آبادش را برای من باز می­کرد و می­گفت که پهلوی آن این بوده اوستای آن این بوده، فارسی باستانی آن این بوده اینکه من یاد می­گرفتم زبان فارسی نه ملا لغتی

در زمینه اشعار هجایی پیش از اسلام مطالعاتی داشتید؟

نه اصلاً

آیا شما علاقه­ای به خواندن رمان هم داشتید چه رمان ایرانی چه رمان­های غرب؟

علاقه داشتم برای وقت­گذرانی، این که هر کتابی دستم برسد می­خوانم، ولی بخصوص رمان ایرانی کمتر روی من تأثیر می­گذارد اثر آنچنانی روی من نمی­گذارند خیلی از کتاب­های مشهوری که مثلاً چاپ پانزدهم ، من باز می­کنم و می­خوانم می­بینم یک داستان کلیشه­ای است که ادامه نمی­دهم و کنار می­گذارم.

اما از رمان­نویسان غرب کسی یا کسانی هستند که به گونه­ای در زندگی شما تأثیر گذاشته باشند؟

در زندگی خیر هیچ کدامشان تأثیر نگذاشته­اند، ولی بینوایان وقتی می­خوانم لذت می­برم از نوشتن، کیف می­کنم یا خیلی از نویسندگان دیگری که به نام هستند و آثارشان ولی تأثیرگذار به آن صورت نباشد.

به موسیقی علاقه دارید چه موسیقی کلاسیک چه سنتی؟

من موسیقی سنتی و بخصوص موسیقی کلام و محلی هم بله مثلاً لری را خیلی دوست دارم برای خراسانی دوست دارم، بندری را چندان دوست ندارم کردی را دوست دارم گیلکی هم که این قدر قشنگ بوده را هم دوست دارم که استاد صبا از آن بهره گرفته آن زرد ملیجه را ساخته

به کدام یک از دستگاه­های موسیقی ایرانی بیشتر علاقه­مند هستید؟

من به همه آنها علاقه­مند هستم چون دستگاه را نمی­شناسم نمی­توانم تشخیص بدهم کار در چه دستگاهی است ولی به همه آنها گوش می­دهم.

اما احتمالاً به نوازندگی برخی از نوازندگان سازهای ایرانی فکر می­کنم علاقه­مندی داشته باشید به عنوان مثال می­توانید چند نفر نوازندگان را ذکر کنید؟

شکی نیست در ویالون مثلاً یاحقی، خرم، ملک، صبا در سه تار عاشق عبادی هستم در کمانچه عاشق استاد بهاری هستم در پیانو استاد مرتضی محجوبی، مشیر همایون شهردار خوب نوازندگان دوره من بودند اینها یعنی هم سن خودم بودند.

موردهایی را که فرمودید خیلی مشخص بود پنج نفر از استادانی که از ابتدا تاکنون بیشتر بر شما تأثیر گذار بوده­اند می­توانید نام ببرید؟

در دبیرستان آقای د کتر متینی و شادروان زین­العالدین معتمد در ادبیات فارسی در دانشکده ادبیات شادروان پورداوود، شادروان معین، شادروان خانلری در آمریکا من اکدی را مدیون استاد آیخلر هستم در زبان اکدی باز هم مدیون استادان بزرگی روان­شاد لب و اوپیهاین هستم در ایلامی هم مشخص است شاگرد هلک بودم و تأثیر اینها بیشتر از همه بر روی من بوده است.

اما سخن آخر آن نکته­ای که دوست دارید بیان کنید دغدغه­های وجودی شما در این سال­ها می­تواند باشد؟

نمی­دانم چه بگویم دغدغه من گفتم این است که فردا که کتیبه­ها بر می­گردد و به ایران روی زمین می­ماند الان در آمریکا دارند عکس­برداری می­کنند فقط ولی در عرض این سی سال من ندیدم حتی یک کتیبه اضافه بر آن چیزی که استاد من خوانده شده باشد و برای من هم این امکان نبوده که بروم آمریکا و اینها را بخوانم و اضافه کنم به آن چیزی که شاید اضافه بکنم به آن چیز­هایی که تا به امروز نمی­دانستم و به دانشمان اضافه کنیم . نتوانستم نمی­دانم این­ها چقدر اینها اگر باقی بماند من چقدر دیگر توانایی خواندن دارم ولی امیدوارم آن شاگردم آقای پارسا دانشمند از انگلیس که دکترایش را گرفت برگشت بتوانم یادش بدهم و این راه را ادامه بدهد فقط و فقط به ایشان امید دارم ایشان دوره دبیرستان آمد پیش من زبان ایلامی و اکدی را پیش من یاد گرفت به عنوان طرح کار و آن روزهای من خودن مازاد بر احتیاج بودم و زندگی من به سختی می­گذشت با این شرط به ایشان درس دادم که این رشته را برای زندگی ادامه ندهد این شد که رفتند مهندسی عمران خواندند سال­ها کار کردند و پول ذخیره کردند و رفتند انگلیس فوق­لیسانس با سرمایه خودشان در دانشگاه آکسفورد خواندند شاگر اول شد بین همه دانشجویان آنجا و بورسیه شد توسط دانشگاه آکسفورد و تنها دانشجویی است که پارسال برای دوره دکتری پذیرفته شده امیدوارم رساله دکتری ایشان را که نوشت و برگشت ایران من بتوانم ایلامی گِل­نوشته­های چون متن­های پادشاهی را به ایشان یاد دادم ولی متن­های گل­نوشته­ها فرصت نبود که با ایشان کار کنم تا راه بیفتد و وقتی یاد گرفت خودش پیش می­رود چون واقعاً برازنده این کار است و آمادگی آن را دارد و مغز کار را دارد و علاقه هم دارد.

 

 

3 دیدگاه

 1. عاطفه گفت:

  سلام و وقت بخیر،خسته نباشید بابت متن زیبا ،ببخشید من میتونم از شما ایمیل استاد رافعی رو بگیرم؟

  • رحمانیان گفت:

   ۰۹۱۲۲۷۸۵۶۳۴

   • رحمانیان گفت:

    مجله چامه دوماهنامه فرهنگی
    شعر. داستان و گفت‌وگو

    تا اکنون ۱۵ شماره منتشر شده.
    تا شماره ۱۱ به صورت اینترنتی بود.
    🪄🪄🪄
    از شماره ۱۲ به صورت کاغذی در شمارگان ۷۰۰ نسخه چاپ می‌شه.
    معمولا روی جلد به شخصیت‌های شناخته شده ادبیات و فرهنگ می‌پردازیم. به اضافه‌ی پرونده ویژه.
    🍒🍒🍒
    دوزبانه است. فارسی و عربی. ولی غلبه زبان فارسی بسی بیشتر است.
    شعر. داستان. ترجمه. نقد شعر و داستان. و پرونده ویژه در هر شماره داریم.
    💚💚💚
    عباس کیارستمی. جلال آل احمد. احمدرضا احمدی. عبدالحسین فرزاد. احمد اقتداری. منصور اوجی. هوشنگ مرادی کرمانی. آدونیس. هوشنگ ابتهاج. شفیعی کدکنی. پرویزضیاءشهابی. اورهان پاموک و دکتر جلال خالقی‌مطلق. از جمله این شخصیت‌ها بودند.
    🌈🌈🌈
    در ادامه سیدعلی صالحی، سیمین دانشور، علی‌محمد حق‌شناس، شمس لنگرودی، علی باباچاهی، مفتون امینی، نادر ابراهیمی را روی جلد کار خواهیم کرد.
    🧐🧐🧐
    پرونده‌ها ویژه شخصیت‌های مؤثر ادبی و فرهنگی هستند.
    گاه موضوع ادبی نیز محور کار قرار می‌گیرد.

    👏👏👏
    چنانچه برای پرونده ویژه شخص خاصی را در نظر دارید، دریغ مفرمایید. به شرطی که کسی این پرونده را پیگیری کند.
    💰💰💰
    با اشتراک دوماهنامه ادبی چامه در استمرار انتشار سهیم باشید.

    هر نسخه مجله چامه در سال ٩٩ با پست پیشتاز ۶٠ هزار تومان و پست سفارشی ۵٠ هزار تومان (بهای روی جلد) است.

    شرایط اشتراک:
    شش ماهه: با پست پیشتاز ١٨٠ هزار تومان / با پست سفارشی ١۵٠ هزار تومان

    یک‌ساله: با پست پیشتاز ٣۶٠ هزار تومان / با پست سفارشی ٣٠٠ هزار تومان

    لطفاً مبلغ را به شماره کارت ۶۳۹۳۴۶۱۰۲۷۷۱۶۶۳۴ به نام محمداسماعیل حق‌پرست واریز نمایید.

    📱 برای اطلاع بیشتر و ارسال اطلاعات واریزی می‌توانید در تلگرام یا واتساپ به این شماره پیام بدهید: ۰۹۰۵۲۲۶۷۳۰۶

    با تشکر
    مجله چامه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.